Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Intymny portret człowieka w drodze. 1 czerwca premiera dokumentu o ks. Adamie Bonieckim „xABo”

Ks. Adam Boniecki podczas Copernicus Festival 23 maja 2019 roku w Krakowie. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Po raz pierwszy „xABo” będzie można obejrzeć na Krakowskim Festiwalu Filmowym online.

Premiera filmu dokumentalnego o ks. Adamie Bonieckim, wieloletnim redaktorze naczelnym „Tygodnika Powszechnego”, odbędzie się 1 czerwca o 12 podczas 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, tym razem – z powodu pandemii – w internecie. Bilet na seans kosztuje 6 zł.

Skutek uboczny spotkania

Tytuł dokumentu – „xABo” – to inicjały, jakich ks. Boniecki używa w „Tygodniku Powszechnym”. 73-minutowa film Aleksandry Potoczek – jak czytamy w opisie na stronach 60. KFF – jest „intymnym portretem człowieka w drodze”; „pokazuje księdza, który w wieku 85 lat zawsze znajduje czas na głęboką rozmowę, a równocześnie pozostaje rozdarty między swoją wiarą i niepokojem o kształt współczesnego Kościoła, szczególnie w Polsce”.

Wesprzyj Więź.pl

Aleksandra Potoczek, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, PWSFTviT i Wajda School, pracowała nad filmem trzy lata. „Początki nie zapowiadały się dobrze, właściwie nie zapowiadały się wcale. Nasza pierwsza umowa stanowiła, że przez kilka miesięcy, bez kamer, będę towarzyszyła księdzu Adamowi m.in. podczas spotkań, a ksiądz Adam zapewnił, że w tym czasie będzie się gorąco modlił, żebym odstąpiła od pomysłu nakręcenia filmu” – wspomina reżyserka.

Po blisko dwuletnim etapie starania się o zaufanie księdza ekipa filmowa sportretowała jego codzienność. „Praca z księdzem Adamem jest wyzwaniem intelektualnym i fizycznym, nierzadko bywa szybszy od ekipy filmowej. Jak mawiał ktoś bardzo mądry, «film jest tylko skutkiem ubocznym spotkania»” – mówiła w ubiegłym roku Potoczek.

Darowizny

Producentem dokumentu jest Fundacja Tygodnika Powszechnego – wydawca czasopisma.

Produkcja filmu kosztowała nieco ponad pół miliona zł. Połowa tej kwoty pochodziła ze zbiórki przeprowadzonej na Facebooku i darowizn od osób prywatnych, 35 proc. to wkład koproducentów (TVN i Krakowskie Biuro Festiwalowe), a 15 proc. pochodziło ze sponsoringu – poinformował serwis Wirtualnemedia.pl Aleksander Karyś, producent filmu i prezes Fundacji Tygodnika Powszechnego.

60. Krakowski Festiwal Filmowy rozpocznie się w niedzielę 31 maja i potrwa do niedzieli 7 czerwca. W sprzedaży są już dostępne karnety w cenie od 25 do 60 zł oraz bilety na wybrane seanse (6 zł).

Ksiądz redaktor

Adam Boniecki urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował z młodzieżą, był katechetą młodzieży licealnej w Grudziądzu, współpracował z duszpasterstwem akademickim KUL.

W 1964 r. na zaproszenie biskupa Karola Wojtyły podjął pracę w Krakowie jako redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Prowadził duszpasterstwo akademickie u św. Anny w Krakowie. Na dwa lata wyjechał do Francji, gdzie studiował w Instytucie Katolickim w Paryżu i poznawał małe wspólnoty. Z Francji pisał do „Tygodnika Powszechnego” felietony o nowym obliczu Kościoła. Po powrocie nadal pracował jako redaktor „Tygodnika Powszechnego” i duszpasterz akademicki.

W roku 1979 na życzenie Jana Pawła II wyjechał do Rzymu. Tam przygotowywał polskie wydanie dziennika „L’Osservatore Romano”, a później został jego redaktorem naczelnym. Nie przerwał jednak współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym” – był jego rzymskim korespondentem. Towarzyszył Janowi Pawłowi II w licznych podróżach.

Wesprzyj Więź

W 1991 r., po upadku komunizmu, ks. Boniecki wrócił do redakcji „Tygodnika Powszechnego”. W 1993 r. został wybrany na generała Zgromadzenia Księży Marianów. Od 1999 do 2011 r. ks. Adam Boniecki pełnił funkcję redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Mimo przejścia na emeryturę w 2011 r. jest wciąż czynny i aktywny publicznie. Jako redaktor senior publikuje regularnie w „Tygodniku Powszechnym”.

W listopadzie 2011 r., władze zgromadzenia nałożyły na ks. Bonieckiego zakaz wypowiedzi w mediach poza „Tygodnikiem Powszechnym”. W lipcu 2017 roku karę cofnięto, by nałożyć ją ponownie po trzech miesiącach.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość