Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ks. Świeżyński po obejrzeniu filmu Sekielskich: Jest mi wstyd

„Zabawa w chowanego”, reż. Tomasz Sekielski, 2020

Przedstawiciele Kościoła mają problem z przyznaniem się do winy, chronią siebie i współpracowników. Takie działanie spowoduje, że bracia Sekielscy wkrótce nakręcą cały serial, a nie tylko dwa filmy – mówi ks. Adam Świeżyński.

Duchowny, który kilka miesięcy temu jako jedyny pod nazwiskiem oskarżył abp. Sławoja Leszka Głódzia o stosowanie mobbingu wobec podwładnych, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” komentuje film „Zabawa w chowanego” braci Sekielskich.

Przyznaje, że „zasadniczo nie dowiedzieliśmy się niczego nowego”. – Dla mnie to ponowne potwierdzenie funkcjonowania tych samych mechanizmów wewnątrz instytucji Kościoła – mówi.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Ks. Świeżyński widzi dwa zasadnicze kwestie. Pierwszy to problem przedstawicieli Kościoła z uznaniem prawdy, przyznaniem się do winy i jakąś formą zadośćuczynienia ofiarom, drugi – bronienie wizerunku i myślenie w kategoriach chronienia siebie i współpracowników. – To krótkowzroczne. Takie działanie spowoduje, że bracia Sekielscy wkrótce nakręcą cały serial, a nie tylko dwa filmy – zauważa.

Pytany, jak mu się oglądało „Zabawę w chowanego”, odpowiada: – Jest mi wstyd. Mam świadomość, że to rzutuje na całe środowisko, na to, jak będą postrzegani inni księża, także ci uczciwi i szczerze oddani swojej posłudze. Nasz autorytet zostaje podważony, a przecież charakter naszej pracy opiera się w znacznym stopniu na zaufaniu i autorytecie społecznym.

DJ

Zranieni w Kościele

Podziel się

Wiadomość