Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek: Gdzie jest rygoryzm, nie ma Ducha Bożego

Papież Franciszek. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Widzieliśmy współczesne organizacje apostolskie, które – choć sprawnie działały – były rygorystyczne. Potem dowiadywaliśmy się o zepsuciu, jakie istniało wewnątrz tych wspólnot, nawet wśród ich założycieli – mówi papież Franciszek.

Papież podczas dzisiejszej Mszy św. transmitowanej przez media watykańskie z Domu Świętej Marty przestrzegał przed rygoryzmem.

Wesprzyj Więź.pl

W homilii zauważył, że Dzieje Apostolskie ukazują wyzwania, przed jakimi stał Kościół u swoich początków: był okres pokoju, ale także czasy prześladowań i niepokojów. Spowodowali je, jak wyjaśniał, chrześcijanie „judaizujący”, utrzymujący, że nie można przejść od pogaństwa do chrześcijaństwa bez obrzezania i przyjęcia nakazów Tory. Popierali swoją tezę argumentami duszpasterskimi, teologicznymi, a nawet moralnymi. Ich stanowisko – zwrócił uwagę papież – kwestionowało wolność Ducha Świętego, a także darmowość łaski Chrystusa. Byli rygorystyczni. Jak przypomniał Franciszek, że z tego powodu Jezus czynił wymówki uczonym w Prawie, którzy czynili prozelitów gorszymi od samych siebie.

– Rygoryzm nie wywodzi się z dobrego Ducha, ponieważ kwestionuje darmowość odkupienia, darmowość zmartwychwstania Chrystusa i w dziejach Kościoła to się powtarzało. Pomyślmy o pelagianach, o słynnych rygorystach. Także w naszych czasach widzieliśmy kilka organizacji apostolskich, które wydawały się być naprawdę dobrze zorganizowane, które dobrze działały… ale wszystkie były rygorystyczne, wszystkie podobne jedna do drugiej, a potem dowiedzieliśmy się o zepsuciu, jakie istniało wewnątrz, nawet u założycieli. Gdzie jest rygoryzm, tam nie ma Ducha Bożego, bo Duch Boży jest wolnością. A ci ludzie usuwali wolność Ducha Bożego i darmowość odkupienia. Usprawiedliwienie jest darmowe. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa są darmowe. Za nie się nie płaci, ich się nie kupuje: są darem – mówił.

Wesprzyj Więź

Papież przypomniał decyzje Soboru Jerozolimskiego: „Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu”. Zaznaczył, że te zdroworozsądkowe nakazy moralne mają sprawić, by nie mylono chrześcijaństwa z pogaństwem. Franciszek podkreślił także reakcję radości chrześcijan mieszkających w Antiochii. Zauważył, że o ile rygoryzm powoduje niepokój i skrupuły, to duch ewangelicznej wolności prowadzi do radości.

– Prośmy Pana, by pomógł nam rozeznać owoce ewangelicznej darmowości od owoców nieewangelicznego rygoryzmu i aby uwolnił nas od wszelkiego niepokoju tych, który podporządkowują życie wiary nakazom kazuistycznym, nakazom nie mającym sensu (mam na myśli te nakazy, które pozbawione są sensu, a nie przykazania). By uwolnił nas od owego ducha rygoryzmu odbierającego nam wolność – powiedział Franciszek.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość