Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Na setne urodziny naszego wielkiego rodaka” premier zwiększa limit osób w kościołach. Restauracje będą otwarte

Na pierwszym planie premier Mateusz Morawiecki (z lewej) i minister edukacji Dariusz Piontkowski, konferencja prasowa na temat znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Warszawa, 13 maja 2020 r. Fot. Krystian Maj / KPRM

Od najbliżej niedzieli chcemy, żeby w świątyniach mogła przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych powierzchni kościoła – mówi premier Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział dziś podczas konferencji prasowej kolejny etap znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, w tym zwiększenie limitu wiernych w kościołach. Jak zauważył szef rządu, „kościoły cały czas są bardzo dalekie od wypełnienia, tak jak to było wcześniej, przed pandemią”.

Wesprzyj Więź.pl

Oficjalny powód decyzji rządu jest niezwiązany z kwestiami medycznymi. – Na setne urodziny naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, który zmienił losy świata, zmienił losy Polski, od najbliżej niedzieli chcemy, żeby to była jedna osoba na 10 metrów kwadratowych w całej powierzchni kościoła, w kaplicy. Dzięki temu więcej wiernych będzie mogło uczestniczyć w mszach świętych, nabożeństwach – uzasadniał Mateusz Morawiecki.

Wcześniejszy limit przewidywał 1 osobę na 15 metrów kwadratowych świątyni.

Na konferencji, oprócz premiera, obecni byli minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister edukacji Dariusz Piontkowski. Rządowy plan zakłada, że od 18 maja – przy zachowaniu rygorów sanitarnych – otwarte zostaną zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz lokale gastronomiczne takie jak bary, kawiarnie, puby, restauracje.

Limit pasażerów w środkach transportu publicznego ulega zmianie: tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących.

Możliwe będą zajęcia w szkołach policealnych, muzycznych i artystycznych oraz uprawianie sportu na boiskach, orlikach, stadionach, skoczniach, halach sportowych i torach oraz pełnowymiarowych boiskach piłkarskich.

Wesprzyj Więź

Od 25 maja w klasach I-III szkół podstawowych uruchomiona zostanie opieka nad dziećmi (nie będą to pełnoprawne zajęcia edukacyjne), a także możliwa będzie konsultacja maturzystów i ósmoklasistów z nauczycielami w szkołach.

Od 1 czerwca natomiast wszyscy uczniowie mogą mieć konsultacje z nauczycielami w szkołach.

DJ

Podziel się

Wiadomość