Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Współzałożyciel Ognisk Miłości dopuszczał się molestowania seksualnego nieletnich

Ks. Georges Finet, założyciel Ognisk Światła i Miłości. Fot. Wikimedia Commons

Co najmniej 26 dziewcząt w latach 1945-1983 było przez księdza Georgesa Fineta obmacywanych podczas spowiedzi, a także wysłuchiwało jego natrętnych pytań dotyczących seksualności. Ogłosiły to władze Ognisk Światła i Miłości po zakończeniu wielomiesięcznego dochodzenia.

Ksiądz Georges Finet (1898-1990), współzałożyciel Ognisk Światła i Miłości, dopuszczał się w latach 1945-1983 nadużyć seksualnych wobec małoletnich dziewcząt, które spowiadał.

Sprawa wyszła na jaw dzięki mężowi jednej z ofiar, która przed swym samobójstwem wyznała mu, jaką traumą były dla niej spowiedzi u ks. Fineta w okresie, gdy chodziła do szkoły prowadzonej przez Ognisko w Châteauneuf-de-Galaure koło Lyonu. Z czasem pojawiły się też inne świadectwa, co skłoniło moderatora generalnego Ognisk do utworzenia we wrześniu 2019 roku komisji, która miała zbadać działania charyzmatycznego współzałożyciela.

Wesprzyj Więź.pl

Na jej czele stanęła Françoise Gaussen, była szefowa szkolnictwa katolickiego w archidiecezji marsylskiej, a w skład weszli eksperci w dziedzinie prawa kanonicznego, psychologii klinicznej, historii, teologii itp. Po sześciu miesiącach pracy i na podstawie 146 świadectw komisja sporządziła raport, o którego treści poinformowano w komunikacie wydanym 7 maja.

Wynika z niego, że 26 dziewcząt, w większości uczennic szkoły w Châteauneuf-de-Galaure, zwykle w wieku od 10 do 14 lat, w czasie spowiedzi u ks. Fineta doświadczyło obmacywania i natrętnych pytań dotyczących seksualności. Wywołało to u nich „rany psychiczne i duchowe”, „nadal żywe” u 15 zeznających, dziś dorosłych kobiet. „Fakt, że czyny te zostały popełnione w czasie spowiedzi przez księdza mającego nad tymi dziewczętami duchową władzę, jeszcze zwiększa ich powagę” – czytamy w streszczeniu raportu.

Jego autorzy podkreślają, że „Ogniska Miłości bezwarunkowo potępiają działania ks. Fineta, które stoją w poważnej sprzeczności z prawem i szacunkiem dla osób”. Jak dodają, ujawnione informacje są „wielkim bólem” zarówno dla ofiar, dla członków Ognisk, jak i „dla wszystkich, którzy znali i cenili ks. Fineta jako założyciela, kaznodzieję i wychowawcę”.

Komisja zebrała również dziewięć świadectw dotyczących działań osób innych niż ks. Finet. Moderator generalny wspólnot ks. Moïse Ndione w imieniu Ognisk Miłości „pokornie” poprosił ofiary o przebaczenie i zapewnił, że ich świadectwo ma kluczowe znaczenie w ustaleniu prawdy o przeszłości i podjęciu kroków w celu reformy wspólnot. Wśród podjętych już w tym celu decyzji jest przeprowadzenie niezależnego audytu Ognisk Miłości i całej ich działalności, który ma na celu znalezienie „strukturalnych lub kulturowych przyczyn dysfunkcji, nadużyć i zaburzeń”. Stworzono adres poczty elektronicznej dla ewentualnych ofiar nadużyć (paroledevictime@lesfoyersdecharite.com). Postanowiono także utworzyć komisję teologiczną, która przebada nauczanie ks. Fineta. Ks. Ndione zapewnił, że reforma Ognisk będzie prowadzona we współpracy z biskupami diecezji, w których one istnieją oraz z Dykasterią ds. Świeckich, Rodziny i Życia w Watykanie.

Poinformowana o wynikach dochodzenia Rada Stała Konferencji Biskupów Francji wyraziła „wielki smutek, że po raz kolejny szanowany przez wielu ksiądz nadużył pokładane w nim zaufanie”. Podziękowała kobietom, które złożyły swoje świadectwa i potwierdziła determinację w wykorzenieniu w Kościele „tego, co umożliwiło, by takie czyny mogły zostać popełnione i nieujawnione”. Jednocześnie biskupi zapewnili członków Ognisk o swym „pełnym wsparciu” w przeprowadzeniu niezbędnego oczyszczenia i odnowy wspólnot.

Wesprzyj Więź

Sekretarz generalny Ognisk Thierry Coustenoble podkreślił, że żadne ze zgromadzonych świadectw nie rzuca jakiegokolwiek cienia na Martę Robin, mistyczkę, której ks. Finet był ojcem duchowym i z którą w 1936 r. założył pierwsze Ognisko Światła i Miłości.

W skrócie zwane Ogniskami Miłości, są one wspólnotami gromadzącymi duchownych i świeckich, kobiety i mężczyzn, którzy na wzór pierwszych chrześcijan żyją we wspólnocie dóbr i oddając się modlitwie. Uczestniczą w ewangelizacji poprzez organizowanie rekolekcji, w których uczestniczy ponad 50 tys. osób rocznie. Niektóre Ogniska prowadzą też szkoły, domy wakacyjne, przychodnie zdrowia, angażują się w wolontariat. Na świecie istnieje obecnie 78 Ognisk w 40 państwach świata. Należy do nich 970 członków. W Polsce istnieją dwa Ogniska: w Kaliszanach i Olszy. Od 1986 r. Dzieło Ognisk Miłości jest międzynarodowym stowarzyszeniem wiernych na prawie papieskim.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość