Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Dziś powiedziałby nam: «Nie lękajcie się»”. Biskupi o aktualności nauczania papieża Polaka

Biskupi podczas 382. zebrania plenarnego KEP 12 marca 2019 r. Fot. episkopat.pl

Gdyby Jan Paweł żył dzisiaj, na pewno dobrze rozumiałby osoby, które przebywają w izolacji i kwarantannie. Modliłby się za chorych, zmarłych oraz ich rodziny. Sam przecież wielokrotnie chorował i cierpiał w warunkach szpitalnego odosobnienia – czytamy w liście Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

List będzie odczytany w kościołach w najbliższą niedzielę, 17 maja. „W trudnym dla nas wszystkich czasie – gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa i stawiamy pytania o przyszłość naszych rodzin oraz społeczeństwa – warto także zapytać o to, co Jan Paweł II dziś miałby nam do powiedzenia? Z jakim przesłaniem zwróciłby się do rodaków w maju 2020 roku? Jako pierwsze przychodzą nam na myśl słowa: «Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi»” – piszą biskupi. „Chrystus wie, co każdy z nas nosi dziś w sobie, On doskonale zna nasze radości, niepokoje, nadzieje, lęki, tęsknoty. Tylko On ma odpowiedź na pytania, które stawiamy sobie w obecnej chwili” – dodają.

Wesprzyj Więź

„Gdyby papież Polak żył dzisiaj, na pewno dobrze rozumiałby osoby, które przebywają w izolacji i kwarantannie. Modliłby się za chorych, zmarłych oraz ich rodziny. Sam przecież wielokrotnie chorował i cierpiał w warunkach szpitalnego odosobnienia, bez możliwości sprawowania Mszy św. z wiernymi. Jego brat Edmund zmarł w wieku 26 lat, jako młody lekarz, kiedy zaraził się od chorej pacjentki, udzielając jej pomocy medycznej. By upamiętnić swego starszego brata, nasz święty papież trzymał na swoim biurku lekarski stetoskop. Jan Paweł II rozumiał i cenił pracę lekarzy, pielęgniarek, ratowników i pracowników medycznych, za których często się modlił i z którymi się spotykał” – czytamy w liście.

Wesprzyj Więź.pl

Prezydium episkopatu podkreśla, że papież Wojtyła odwiedził 132 kraje i około 900 miejscowości. „Jego nauczanie jest wciąż aktualne. Warto do niego sięgać, także poprzez internet i media społecznościowe, wykorzystując możliwości, które stwarzają nowe technologie. Już w 2002 roku papież wzywał przecież cały Kościół do wypłynięcia «na głębię cyberprzestrzeni»” – przypominają autorzy listu. „Dzisiaj, gdy w czasie pandemii koronawirusa świat walczy o każde ludzkie życie, trzeba przypomnieć, że Jan Paweł II domagał się ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci” – zaznaczają.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość