Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Przedstawiciele Kościołów i muzułmanie proszą premiera o zwiększenie limitu osób w miejscach kultu

Katedra Westminsterska w Londynie, marzec 2020 r. Fot. Mazur/cbcew.org.uk

Dla wiernych, którzy spotykają się w małych miejscach kultu, limit 1 osoby na 15 m kw. powoduje, że w nabożeństwach może uczestniczyć mniej osób niż przed zmianami – czytamy w dzisiejszym liście.

Przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościoła katolickiego i Muzułmańskiego Związku Religijnego w dzisiejszym liście do premiera Mateusza Morawieckiego piszą, że „dla ludzi wierzących ważną rolę odgrywa modlitwa i możliwość spotykania się razem jako wspólnota, nawet, jeśli jest to spotkanie w ograniczonym gronie”. Są wdzięczni za rozluźnienie obostrzeń dotyczących zgromadzeń religijnych w związku z pandemią COVID-19. Zauważają jednak, że „dla wiernych, którzy spotykają się w małych miejscach kultu, limit 1 osoby na 15 m kw. powierzchni budynku powoduje, że w nabożeństwach może uczestniczyć mniej osób niż przed zmianami”.

Dlatego sygnatariusze zwracają się z prośbą „o rozważenie możliwości zmiany tego przepisu. Jedną z możliwości jest rozróżnienie dopuszczalnej liczby osób ze względu na powierzchnię, podobnie jak w przypadku sklepów, np. w pomieszczeniach kultu religijnego o powierzchni do 100 m kw. – 1 osoba na 6 m kw., a na większych powierzchniach 1 osoba na 9 m kw.” – piszą.

Wesprzyj Więź.pl

Autorzy listu dziękują za wyłączenie duchownego lub innej osoby sprawującej kult z konieczności zakrywania nosa i ust w czasie nabożeństw. „Chcemy jednak zwrócić uwagę, że w niektórych Kościołach w czasie nabożeństw służą równocześnie duchowni i świeccy, zgodnie z przepisami wewnętrznymi danych Kościołów. Zależy nam na doprecyzowaniu tej sprawy, gdyż obawiamy się, że niezrozumienie tego niuansu, może narazić niektóre Kościoły na przykre konsekwencje” – czytamy.

List podpisali: bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP; abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; Tomasz Miśkiewicz, mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR.

Wesprzyj Więź

W skład Polskiej Rady Ekumenicznej wchodzi obecnie siedem Kościołów członkowskich: Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.

Według oficjalnych danych na całym świecie na COVID-19 (zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2) zachorowało ponad 3,2 mln osób, blisko 229 tys. zmarło. W Polsce wykryto 12 781 przypadków zakażenia, 628 osób zmarło, a ozdrowiało 3 236.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość