Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Aby w czasie pandemii dążyły do dobra kraju, a nie wyłącznie własnego”. Papież modli się za partie polityczne

Papież Franciszek, kwiecień 2020. Fot. Catholic Church England and Wales

Dziś podczas wprowadzenia do porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty papież Franciszek zachęcił do modlitwy za polityków. W homilii natomiast zaznaczył, że chrześcijanin musi nie tylko przestrzegać przykazań, lecz także pozwolić się prowadzić Duchowi Świętemu.

Wprowadzając w liturgię Franciszek powiedział: – Módlmy się dzisiaj za mężczyzn i kobiety obdarzonych powołaniem politycznym. Polityka jest wzniosłą formą miłości. Za partie polityczne różnych krajów, aby w tym okresie pandemii dążyły wspólnie do dobra kraju, a nie wyłącznie dobra własnego.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

W homilii papież nawiązał do dzisiejszej Ewangelii (J 3,1-8), w której Pan Jezus mówi faryzeuszowi Nikodemowi, który przyszedł do niego w nocy, że jeśli ktoś „nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego”. Przypomniał, że Nikodem był sprawiedliwym faryzeuszem, który odczuwał niepokój i poszukiwał Boga. Podkreślił także, iż nie wiedział on, jak tego dokonać, interpretując dosłownie słowa Pana Jezusa, tym bardziej że Duch Święty jest nieprzewidywalny, jak wiatr: – Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha, mówi Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii.

Papież zauważył, że chodzi tutaj o posłuszeństwo Duchowi Świętemu. –Chrześcijanin nigdy nie może poprzestać jedynie na wypełnianiu przykazań: trzeba je pełnić, ale musimy iść dalej, ku temu nowemu narodzeniu, które jest narodzeniem w Duchu, dające nam wolność Ducha – mówił Franciszek. – Modlitwa jest tym, co otwiera drzwi na Ducha Świętego i daje nam tę wolność, tę szczerość, tę odwagę Ducha Świętego, która zaprowadzi cię tam, gdzie się nie spodziewasz – dodał.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość