Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Musimy nauczyć się żyć z epidemią przez dłuższy czas”

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej 17 kwietnia 2020 r. w Warszawie. Fot. Krystian Maj / KPRM

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski zaprezentowali w czwartek szczegóły dotyczące złagodzenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa m.in. w poruszaniu się i handlu.

– Wszelkie dotychczasowe ograniczenia przyniosły pożądane rezultaty i sprawiły, że w Polsce nie ma tak dużej liczby zarażonych oraz ofiar epidemii. To był ważny okres. Udało nam się zapanować nad gwałtownymi przyrostami – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem dało to czas na zgromadzanie sprzętu medycznego.

Wesprzyj Więź.pl

Prezes Rady Ministrów ogłosił nowe reguły postępowania, opierające się na zasadzie trzech „i” (izolacja, identyfikacja i informatyzacja). Zapowiedział również, że 20 kwietnia otworzy lasy i parki.

Od tego dnia zaczną również obowiązywać zmiany w handlu. W sklepach do 100 m kw. będą mogły przebywać 4 osoby na jedną kasę, powyżej 100 m kw. – 1 osoba na 15 m kw. powierzchni. Pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia.

Jedna osoba na 15 m kw. będzie mogła przebywać także w kościołach. – W dalszych etapach będziemy otwierać rzemiosło, handel, a na końcu usługi – zapowiedział premier.

– Musimy nauczyć się żyć z epidemią przez dłuższy czas – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że jak na razie nie ma danych, które określają, ile może potrwać ten stan. Według niego jedynym pewnym punktem zwrotnym byłoby opracowanie szczepionki i leków, jednak nie wiadomo kiedy to nastąpi.

Szumowski podkreślił, że poluzowanie obostrzeń nie oznacza powrotu do normalności. Zaznaczył, że mają one na celu „dać nam pewien oddech”, nie należy ich jednak nadużywać. Zaakcentował, że najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie pełnej izolacji, a powrót do normalności będzie możliwy dopiero po zakończeniu epidemii.

Wesprzyj Więź

Według oficjalnych danych na całym świecie na COVID-19 (zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2) zachorowało blisko 2,2 mln osób, blisko 147 tys. zmarło. W Polsce wykryto 7 918 przypadków zakażenia, 314 osób zmarło, 160 jest w stanie krytycznym, a ozdrowiało 866.

Aktualne informacje i rządowe zalecania na stronie gov.pl

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość