Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Od dziś zakrywamy usta i nos. Także w kościołach

Katedra Westminsterska w Londynie, marzec 2020 r. Fot. Mazur/cbcew.org.uk

Księża nie muszą zakrywać ust i nosa tylko podczas sprawowania Mszy św. lub innej posługi liturgicznej – przypomina ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Od czwartku, 16 kwietnia, mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, np. maseczką czy chustą. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiadali to przed Wielkanocą. Wymóg obejmuje osoby przebywające w kościołach i kaplicach. – Wyłączeni są duchowni sprawujący kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania – precyzuje rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

– Z obecnego zapisu wynika, że księża nie muszą zakrywać ust i nosa tylko podczas sprawowania Mszy św. lub innej posługi liturgicznej. W innych sytuacjach, np. w kościele, na terenie przykościelnym, w zakrystii, w kancelarii parafialnej, są zobowiązani mieć maseczkę ochronną lub – zgodnie z przepisami – zakryć usta i nos – mówi Rytel-Andrianik.

Według oficjalnych danych na całym świecie na COVID-19 (zakażenie koronawirusem 2019-nCoV) zachorowało ponad 2 mln osób, blisko 135 tys. zmarło. W Polsce wykryto 7 582 przypadki zakażenia, 286 osób zmarło, 160 jest w stanie krytycznym, a ozdrowiały 774.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość