Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Abp Szewczuk: Wierzymy nie w Boga karzącego, ale w Boga miłosierdzia

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Fot. BP KEP

Bóg jest po naszej stronie. Nie wykorzystuje On chorób, cierpień i śmierci jako bicza, by nas smagać – mówi zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk był gościem programu „Otwarty Kościół” w ukraińskiej telewizji. Rozmowa dotyczyła wiary w obliczu szalejącej na całym świecie pandemii koronawirusa.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przyznał, że „gdy widzimy przed sobą żałosną biedę, każdy człowiek oczywiście zadaje sobie pytanie o jej przyczyny”. Chrześcijanie zaś – jak podkreślił – „szukają na te pytania odpowiedzi duchowych”, wierząc nie w Boga, który karze, ale Boga miłosiernego.

Wesprzyj Więź.pl

Mówiąc o przyczynach koronawirusa, skupił się na danych naukowych i przypomniał, że istnieją dwie teorie na ten temat. Według jednej z nich wirus powstał wskutek sztucznej syntezy, a według drugiej jest wytworem różnych mutacji w przyrodzie. – Niektórzy mówią, że jest to następstwo zmian ekologicznych, do których doszło w przyrodzie i naszego lekceważącego stosunku do otaczającego nas środowiska – zauważył.

Według niego „objawienie się Boga w Jezusie Chrystusie, Synu Bożym, w Bogu, który stał się człowiekiem, cierpiał na krzyżu, umarł i zmartwychwstał, pokonał śmierć, otwiera przed nami oblicze kochającego nas Boga”. Gość programu zgodził się z papieskim kaznodzieją o. Raniero Cantalamessą, który powiedział w Wielki Piątek, że w tajemnicy śmierci, ukrzyżowania i zmartwychwstania Chrystusa Bóg na wieki objawił się jako sojusznik człowieka.

Wesprzyj Więź

– Bóg jest po naszej stronie, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy pokonać zło. Nie wykorzystuje On chorób, cierpień i śmierci jak bicza, aby smagać człowieka – przekonywał abp Szewczuk. Jak dodał, sam Jezus pozwolił, aby Jego ubiczowano, a skoro Bóg cierpi razem z człowiekiem, „to my dzisiaj możemy ujrzeć Go w cierpieniach współczesnego człowieka”.

Zdaniem zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, „Pan pomoże znaleźć lekarstwa, szczepionkę przeciw temu wirusowi, bo Bóg zawsze wspiera to wszystko, co człowiek chce zrobić dla dobra i pomyślności innego człowieka”.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość