Wiosna 2024, nr 1

Zamów

WOŚP: Wszystkie ręce na pokład w walce z koronawirusem

Jerzy Owsiak. Fot. Bartek Muracki / WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zdecydowała, że prowadzony przez siebie Fundusz Interwencyjny na rzecz walki z epidemią koronawirusa otworzy na możliwość wpłat przez osoby fizyczne. Od 1 kwietnia nie tylko firmy i przedsiębiorcy, ale każdy może wesprzeć zbiórkę pieniędzy na pomoc dla polskich szpitali. Informuje o tym prezes zarządu WOŚP Jerzy Owsiak w opublikowanym dziś oświadczeniu.

„Dostaliśmy ogrom sygnałów od Polaków, że ważna jest dzisiaj taka obywatelska inicjatywa, która służyć będzie nam wszystkim i stąd nasza decyzja” – wyjaśnia Owsiak.

Za zabrane pieniądze fundacja chce kupić środki ochrony osobistej dla lekarzy i personelu medycznego oraz sprzęt medyczny. „Materiały ochronne, czyli indywidualne pakiety ochrony biologicznej i maseczki ochronne, chcemy skierować do szpitali, które nie otrzymują wystarczających dostaw z sytemu rządowego. Pierwszymi na naszej liście będą szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi, następnie oddziały noworodkowe i dziecięce. Wszystkie zakupione artykuły rozdzielać będziemy w miarę realizowanych zakupów” – informuje prezes WOŚP.

Wesprzyj Więź.pl

Fundacja uruchamia adres pomocmedyczna@wosp.org.pl. Można pod nim zgłaszać potrzeby. „Będą one przez nas analizowane i będziemy z Państwem w kontakcie, informując, jakiej pomocy możemy udzielić. Pierwszy transport sprzętu, zawierający 50 tys. pakietów indywidualnej ochrony biologicznej i 50 tysięcy maseczek N95/KN95, planujemy na 9 kwietnia. Dokonujemy też kolejnych zamówień, choć jesteśmy tu całkowicie zależni od sytuacji międzynarodowej związanej z możliwością organizowania przelotów na linii Chiny – Polska” – pisze Owsiak.

Fundusz Interwencyjny WOŚP można zasilić na trzy sposoby: przez zbiórkę prowadzoną na Facebooku, wpłatę za pomocą strony wpłacam.wosp.org.pl, przelew na rachunek bankowy (dane dostępne na stronie fundacji)

„Teraz, tak jak podczas Finału – wszystkie ręce na pokład! – zachęca Owsiak – Nasze działania koordynujemy z Ministerstwem Zdrowia. Na dziś mamy informację, że szpitale wytypowane przez rząd do walki z epidemią właśnie są zaopatrywane w potrzebne materiały z transportu, który kilka dni temu przyleciał do Polski”.

Wesprzyj Więź

Jak podaje WOŚP, na walkę z koronawirusem wydała już blisko 25 mln zł. Pierwsze zakupy sfinansowała z pieniędzy zebranych jako 1 proc. podatku w roku 2019 oraz ze zbiórki 28. Finału. Fundusz Interwencyjny początkowo skierowany był do firm i przedsiębiorców. Do tej pory akcję Orkiestry wsparły takie firmy jak Coca-Cola, Grupa Alumetal, CD Projekt S.A, Ten Square Games, Lech, Play, Lidl, Schiller, Medicart, Amazon oraz Piekarnia Oskroba.

Na początku WOŚP kupiła 150 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 157 kardiomonitorów, 50 tys. pakietów indywidualnej ochrony biologicznej, 50 tys. masek medycznych N95/KN95, analizator laboratoryjny oraz 3 tys. testów na koronawirusa. Fundacja otrzymała także w darze 30 pomp infuzyjnych, aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej oraz dwa pulsoksymetry ręczne. Wszystkie zakupione i otrzymane w darze urządzenia i elementy wyposażenia medycznego fundacja przekaże nieodpłatnie polskim szpitalom i placówkom medycznym będącym na pierwszej linii walki z epidemią.

JH

Podziel się

Wiadomość