Wiosna 2024, nr 1

Zamów

2 kwietnia mija 15 lat od śmierci Jana Pawła II. Kard. Dziwisz prosi o zapalenie świec w oknach i modlitwę

Kardynał Stanisław Dziwisz w pokoju okna papieskiego w Pałacu Biskupim w Krakowie, marzec 2016 r. Fot. Mazur / Episkopat.pl

O 21.37 kard. Dziwisz będzie się modlić o ustanie pandemii. „Świat zatrzymał się tak, jak zatrzymał się 15 lat temu” – mówi. – „Proszę, byśmy znów się zjednoczyli”.

2 kwietnia 2005 roku zmarł papież Jan Paweł II. „Gdy 15 lat temu św. Jan Paweł II odchodził do domu Ojca, na placu św. Piotra w Watykanie, w kościołach i kaplicach całego świata, na miejskich placach i przy przydrożnych krzyżach trwało wielkie modlitewne czuwanie milionów ludzkich serc. Nasze ulice i świątynie wypełniał cichy szept rozmodlonych ludzi, którzy pragnęli być w tych dniach razem i jednoczyli się przy umierającym Papieżu, by towarzyszyć mu swoją miłością i w ten sposób podziękować za dar jego życia i świętości” – wspomina kard. Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz Jana Pawła II.

Krakowski metropolita senior wyznaje, że wraca wspomnieniami do tamtych chwil jedności, gdy patrzy dziś na opustoszały plac św. Piotra, gdy widzi „puste świątynie i zamarłe ulice”. „Świat zatrzymał się tak, jak zatrzymał się 15 lat temu” – mówi.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

„Wtedy poczuliśmy się osieroceni, ale potrafiliśmy wzajemnie się umacniać i szukać pocieszenia w Bogu, który jest Źródłem Życia. Czy potrafimy dziś – tak jak wtedy – trwać we wzajemnej miłości, we wspólnym nam wszystkim bólu i tęsknocie? Czy potrafimy szukać nadziei i czerpać siłę z prawdy, że wprawdzie nie możemy dziś fizycznie się spotkać, ale przecież nasza wspólnota jest realna i istnieje mimo zamkniętych drzwi naszych domów?” – pyta współpracownik św. Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz apeluje, by jutro o 21.37 zjednoczyć się we wspólnej modlitwie i prosić o ustanie pandemii koronawirusa. „Proszę Was wszystkich, Drodzy Bracia i Siostry, o to, byśmy w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca znów się przy nim zjednoczyli. Bardzo Was proszę, niech nikogo nie zabraknie w tej duchowej wspólnocie 2 kwietnia o godzinie 21.37. Niech wzniesie się do nieba nasza modlitwa zawierzenia” – zachęca i apeluje o zapalenie świec w oknach, na znak modlitewnej wspólnoty. Proponuje też, by odmówić wtedy „Akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu” dostępny tutaj

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość