Wiosna 2024, nr 1

Zamów

W piątek o 18 Franciszek na pustym placu św. Piotra udzieli błogosławieństwa „Urbi et orbi”

Franciszek podczas Mszy św. na zakończenie Synodu o młodzieży 28 października w Watykanie. Fot. episkopat.pl

W normalnych okolicznościach papież udziela go tylko dwa razy do roku – na Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Świat walczy z pandemią koronawirusa. Dotychczas zaraziło się ponad pół miliona osób, zmarło ponad 24 tys. Papież dziś o 18.00 przed bazyliką św. Piotra będzie sprawował specjalne nabożeństwo i ze schodów świątyni udzieli błogosławieństwa „Urbi et orbi” („Miastu i światu”). „Wysłuchamy Słowa Bożego, w modlitwie przedstawimy nasze prośby, będziemy adorowali Najświętszy Sakrament, którym na zakończenie udzielę błogosławieństwa” – zapowiedział.

Z tym błogosławieństwem apostolskim, którego tradycyjnie papież udziela w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, w Boże Narodzenie oraz bezpośrednio po wyborze na papieża, związana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Podczas papieskiej modlitwy w scenerii pustego placu przed bazyliką św. Piotra zostaną ustawione dwa szczególne wizerunki: ikona „Salus populi Romani” (Zbawienie ludu rzymskiego) z bazyliki Santa Maria Maggiore oraz cudowny krucyfiks z położonego nieopodal niej kościoła San Marcello al Corso.

Maryja z „Salus populi Romani” jest patronką chroniącą Rzym, do niej modlą się Rzymianie w szczególnych nieszczęściach. Tradycja łączy tę bizantyjską ikonę z zakończeniem morowej zarazy w 539 roku. Przed ikoną modlił się w 1837 roku papież Grzegorz XVI w czasie epidemii cholery. Z kolei czczony w San Marcello XIV-wieczny krucyfiks z naturalnej wielkości rzeźbą Jezusa był niesiony przez miasto w czasie zarazy w 1522 roku. Według kościelnych przekazów zaraza ustała, gdy po 16 dniach procesji krucyfiks dotarł do bazyliki św. Piotra. Przed wizerunkami z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore i kościele San Marcello al Corso papież Franciszek modlił się już podczas prywatnej pielgrzymki 15 marca w intencji zatrzymania pandemii koronawirusa.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość