Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Koronawirus w Polsce. Co z osobami cierpiącymi na inne poważne choroby?

Walka z pandemią nie może odbywać się kosztem ochrony prawa do życia innych osób chorych – pisze Helsińska Fundacja Praw Człowieka w liście do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Fundacja wystosowała swój list we wtorek. Pyta w nim o podjęte i planowane przez ministerstwo działania w czasie pandemii koronawirusa zabezpieczające prawa pacjentów cierpiących na inne poważne choroby zagrażające życiu.

Członkowie fundacji zwracają uwagę, że ministerstwo zdecydowało o przekształceniu szeregu placówek medycznych w szpitale zakaźne, zaś sam minister przyznał, że rozważane jest ograniczenie planowanych zabiegów osób z innymi chorobami, zaznaczając, że nie dotyczy to onkologii. Z kolei Narodowy Fundusz Zdrowia – odnotowują dalej – od 30 marca wstrzymanie przyjąć pacjentów na zabiegi operacyjne wykonywane planowo. „Decyzja o odroczeniu terminu zabiegu powinna być jednak podejmowana w sposób zindywidualizowany, przy uwzględnieniu aktualnego stanu klinicznego pacjenta i ryzyka wynikającego z przeprowadzenia zabiegu w późniejszym terminie” – zaznaczają.

Wesprzyj Więź

„Helsińska Fundacja Praw Człowieka zdaje sobie oczywiście sprawę z tego, że epidemia koronawirusa jest sytuacją nadzwyczajną i stanowiącą bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Z tego względu wskazane wyżej rozwiązania, mające na celu koncentrację działań służby zdrowia na leczeniu osób chorych na COVID-19, można uznać za konieczne. Fundacja obawia się jednak, ze te oraz inne planowane i podejmowane środki, negatywnie wpłyną na ochronę zdrowia osób dotkniętych innymi (tj. niezwiązanymi z wirusem SARS-CoV-2) poważnymi i wymagającymi niezwłocznego leczenia schorzeniami. Tymczasem w naszej ocenie, walka z epidemią koronawirusa nie może odbywać się kosztem ochrony prawa do życia innych osób chorych” – czytamy w piśmie.

Dotychczas z powodu koronawirusa według oficjalnych danych zachorowało w Polsce 1085 osób, zmarło 14.

DJ

Podziel się

Wiadomość