Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kard. Schönborn: Wielkanoc nadejdzie, życie jest silniejsze niż śmierć

Kard. Christoph Schönborn. Fot. GuentherZ/ Wikimedia Commons

Mam nadzieję, że nastąpi przemyślenie naszego zachodniego stylu życia – mówi kard. Christoph Schönborn.

Metropolita Wiednia udzielił wywiadu austriackiej stacji radiowo-telewizyjnej ORF. Tamtejszy episkopat zdecydował, że z powodu pandemii koronawirusa wszelkie nabożeństwa i zgromadzenia religijne są zawieszone do odwołania, a chrzty, uroczystości pierwszej komunii św., bierzmowania i śluby muszą zostać przełożone. Ceremonie pogrzebowe mogą i powinny odbywać się natomiast w ściśle określonych warunkach.

Wesprzyj Więź.pl

Kardynał zaznaczył, że msze bez wiernych, z których wiele transmitowanych jest przez internet, to „tryb awaryjny”, a nie „model na przyszłość”. Docenił jednocześnie możliwości, jakie dają współczesne media i środki komunikacji. – W ten sposób możliwe jest stworzenie sieci solidarności i modlitwy – zauważył. Uznał też spekulacje teologiczne na temat tego, czy obecnie odprawiane liturgie są zgodne z doktryną Kościoła, za nieuzasadnione. – Wyjątkowe sytuacje wymagają wyjątkowych środków – tłumaczył.

Przewodniczący austriackiego episkopatu dostrzegł pozytywne strony kryzysu i wyraził nadzieję, że „nastąpi przemyślenie wielu kwestii ekonomicznych, ale także naszego własnego stylu życia”. Jego zdaniem globalizacja potrzebuje pilnych poprawek. – Czy musisz w weekend lecieć do Londynu na zakupy? Czy musisz spędzić Boże Narodzenie na Malediwach? Musisz popłynąć w luksusowym rejsie z czterema tysiącami osób na statku? Czy każdego dnia w powietrzu musi znajdować się 200 tys. samolotów? – pytał.

Opowiedział się także za nowymi relacjami między „międzynarodowością a regionalnością” i zdecydowanie odrzucił obecne tendencje narodowego izolacjonizmu. – Potrzebna jest raczej znacznie większa solidarność międzynarodowa – podkreślił. Jako pozytywny przykład solidarności ponad granicami kardynał przytoczył trwającą właśnie dostawę odzieży ochronnej z Chin do Austrii. Z kolei Austria niedawno wysłała podobną pomoc do Chin, kiedy tam była pilnie potrzebna. – To sygnały, których potrzebuje dziś świat – powiedział metropolita Wiednia.

Kard. Schönborn podziękował również wielu darczyńcom, którzy odpowiedzieli na apel Caritas i innych organizacji pomocowych. Dzięki nim wielu uchodźców na greckich wyspach otrzymało pomoc. – Niestety Unia Europejska karygodnie zaniedbała swój obowiązek solidarności – stwierdził.

– Przy wszystkich pakietach pomocowych, które są obecnie składane w Austrii, ważne jest, aby nie zapomnieć o najbiedniejszych i najsłabszych w społeczeństwie – zaznaczył kardynał. Ponadto jego zdaniem szczególnie ważne pozostaje wzmocnienie małych i średnich przedsiębiorstw, „ponieważ stanowią one trzon gospodarki austriackiej”.

Wesprzyj Więź

Austriacki hierarcha podziękował „wszystkim osobom, których działania są tak pilnie potrzebne dla dalszego funkcjonowania społeczeństwa i które do tej pory nie otrzymały zbyt wielu wyrazów szacunku”. – Więcej wzajemnego uznania i wzrost człowieczeństwa są na pewno pozytywnymi zmianami, które są wynikiem obecnego kryzysu – dodał.

Zapytany o nadchodzące Święta Wielkanocne, w trakcie których nie będzie publicznych uroczystości i nabożeństw, kard. Schönborn powiedział: –Wielkanoc i Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego i tak nadejdą! Życie jest silniejsze niż śmierć. Dobro jest silniejsze niż zło. To jest i pozostaje głównym przesłaniem Wielkanocy.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość