Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Dziękuję

Zbigniew Nosowski. Fot. Więź

Twórcy Centrum Ochrony Dziecka przeszkolili ponad pięć tysięcy osób, uruchomili specjalistyczne studia podyplomowe, służyli wsparciem wielu osobom pokrzywdzonym.

Gdy przed rokiem tworzyliśmy Inicjatywę „Zranieni w Kościele”, nic byśmy nie zrobili bez kilku osób reprezentujących trzy instytucje, które podzieliły się z nami doświadczeniem Te instytucje to Centrum Ochrony Dziecka, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacja Stop Przedawnieniu.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Dziś szóste „urodziny” obchodzi Centrum Ochrony Dziecka działające w Krakowie przy jezuickiej Akademiii Ignatianum – a właściwie w całej Polsce i poza jej granicami. Dyrektor COD o. Adam Żak SJ i jego zastępczyni Ewa Kusz przeszkolili ponad pięć tysięcy osób, uruchomili specjalistyczne studia podyplomowe, służyli wsparciem bezpośrednio wielu osobom pokrzywdzonym dużo wcześniej, zanim zaczął dzwonić nasz warszawski telefon wsparcia.

A trzeba pamiętać, że oni zaczynali całkowicie od zera. Dziś każde z tej dwójki – o. Adam Żak i Ewa Kusz – to właściwie samodzielna instytucja pracująca całodobowo na rzecz ochrony dzieci i młodzieży w Kościele. Szkoda, że tak mało się o mówi o tym, co robią. Dlatego poniżej – film prezentujący dokonania COD. I zwyczajne DZIĘKUJĘ ode mnie.

Wspominam też znakomitą międzynarodową konferencję „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele” zorganizowaną przez COD już w pierwszych miesiącach działalności. Dla mnie samego był to początek korzystania z fachowej wiedzy o wykorzystaniu seksualnym, a nie tylko wyrażania publicystycznych przekonań. Na gorąco pisałem o tym wydarzeniu w czerwcu 2014 r., a problem czterech „P” (pobłażliwość, pieniądze, przeszłość, PR) uważam za coraz bardziej aktualny.

Podziel się

Wiadomość