Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Ponownie skrzywdzimy, jeśli zaprzeczymy krzywdzie”. Modlitwa na Jasnej Górze za ofiary duchownych

Msza święta kończąca rekolekcje biskupie na Jasnej Górze 21 września 2019 r. Fot. episkopat.pl

Nie możemy się pocieszać, że procent księży winnych przestępstw nie jest wyższy niż w innych grupach zawodowych – mówi ks. Artur Chłopek, duszpasterz pokrzywdzonych z archidiecezji krakowskiej.

Wczoraj, bezpośrednio przed dniem modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego nieletnich w Kościele, odbył się apel jasnogórski z modlitwą za osoby skrzywdzone.

Prowadzący rozważanie ks. Chłopek przywołał słowa Jezusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. – Maryjo, Ty wiesz, że nasze ludzkie siły są za małe, żeby samemu mierzyć się z dramatem wykorzystania dzieci i młodzieży w Kościele. Wiesz również, jak wiele jest w nas – duchownych i świeckich – lęków, obaw, niezrozumienia, podejrzliwości, pytań o sensowność podejmowanych działań, wątpliwości czy konieczne jest mówienie o tych trudnych i bolesnych wydarzeniach… Ty wreszcie wiesz, że nasza odpowiedź będzie nieskuteczna i nieewangeliczna, będzie raniąca, czasem gorzej niż sama krzywda wykorzystania, jeśli będziemy się pocieszać, że procent księży winnych takich przestępstw nie jest wyższy niż w innych grupach zawodowych. Będziemy ponownie krzywdzić, jeśli będziemy zaprzeczać lub „bronić się” przed osobami pokrzywdzonymi, jakby to one były winne skandalu, bo go upubliczniają… – mówił.

Wesprzyj Więź.pl

Podkreślił, że „nie można iść dalej w naszej ziemskiej wędrówce wiary udając, że nic takiego się nie stało”. – Zdajemy sobie sprawę, że nie możemy osób skrzywdzonych zostawić samych sobie. Tajemnicę, którą noszą w sobie, często przez długie lata, trzeba rozbroić z jej destrukcyjnego działania na nich i całą wspólnotę Kościoła – zaznaczył.

Jak dodał ks. Chłopek, „wykorzystanie doznane we wspólnocie Kościoła staje się tak bardzo bolesne. Miała to być wspólnota bezpieczna, dająca schronienie i oparcie w przeżywanych trudnościach i zmaganiach dnia codziennego, a stała się miejscem grzechu, który niszczy i dzieli. Szczególnie trudne doświadczenie jest wtedy, kiedy sprawca powoływał się na Boga, na sakramenty, aby wykorzystać, zmusić do milczenia…”.

Wesprzyj Więź

– Maryjo, bądź z Twoim Kościołem, czyń nasze serca wrażliwymi, dodawaj odwagi do podążania w stronę prawdy, która daje uzdrowienie. Prosimy Cię Maryjo, dodawaj nam odwagi, abyśmy potrafili w naszych parafiach i wspólnotach tworzyć środowiska zaufania, zrozumienia i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie. Aby nie pozostawali ze swoim bolesnym doświadczeniem zdani tylko na samych siebie – modlił się krakowski duchowny.

Modlitwa za zranionych w Kościele odbędzie się dziś o 19.30 w warszawskim kościele św. Marcina przy ulicy Piwnej.

DJ

Podziel się

Wiadomość