Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Były ksiądz Jacek M. oskarżony o wzywanie do nienawiści wobec Żydów i znieważenie premiera Mazowieckiego

Marsz przez Krakowskie Przedmieście i ul. Miodową 1 sierpnia 2017 roku. Fot. Więź

Grozi mu do trzech lat więzienia.

Jak informuje dziś wrocławska „Gazeta Wyborcza”, Prokuratura Rejonowa Wrocław-Stare Miasto skierowała do sądu oskarżenia przeciwko Jackowi M., byłemu księdzu, znanemu antysemicie.

Wesprzyj Więź.pl

Zarzuty dotyczą kilku przemówień byłego duszpasterza narodowców. Podczas marszu 11 listopada 2017 r. we Wrocławiu mówił o tym, że „żadna żydowska, marksistowska horda nie zdejmie naszej flagi i nie podepcze Chrystusowego krzyża”.

W trakcie wrocławskiego spotkania w sierpniu 2018 r. – zdaniem prokuratury – ponownie publicznie nawoływał do nienawiści wobec osób narodowości żydowskiej. Przypisywał im „aktywności na rzecz zalegalizowania pedofilii”, „aktywność wymierzoną przeciwko obywatelom RP”, negował „ustalenia historyczne wskazujące na rozmiar strat i krzywd odniesionych przez osoby narodowości żydowskiej podczas II wojny światowej”. O tym, że „naszą kochaną ojczyznę próbują zapchać międzynarodowymi Żydami, zdrajcami”, mówił również 11 listopada 2018 roku.

Trzeci akt oskarżenia dotyczy znieważenia Tadeusza Mazowieckiego. 13 grudnia 2018 r. podczas manifestacji z okazji rocznicy stanu wojennego pod pomnikiem Ofiar Stalinizmu we Wrocławiu M. pokazał zgromadzonym zdjęcie pierwszego premiera III RP i powiedział: „Nigdy nie krył się ze swoimi żydokomunistycznymi, bolszewickimi inklinacjami. Trzymam portret zdrajcy”. Następnie fotografię podpalił, krzycząc, że to „komunistyczny parch”.

Wesprzyj Więź

Według kodeksu karnego znieważona może być tylko osoba żyjąca – obelgi, których treść ma obrazić pamięć o zmarłym, mogą dotknąć jego rodzinę. W tym przypadku znieważony poczuł się Wojciech Mazowiecki, syn premiera i to on złożył doniesienie do prokuratury.

Jacek M. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Za propagowanie faszyzmu grozi mu grzywna, ograniczenie albo pozbawienie wolności do lat 2. Za znieważanie z powodu przynależności narodowej i wyznaniowej do lat 3. Za znieważanie rodziny premiera Mazowieckiego – grzywna albo ograniczenie wolności.

DJ

Podziel się

Wiadomość