Zima 2021, nr 4

Zamów

Nominacje dla filmu Polańskiego wywołały oburzenie. Dymisja we francuskiej Akademii przyznającej Cezary

Roman Polański podczas premiery filmu „Oficer i szpieg” 28 listopada 2019 roku w Warszawie. Fot. Karolina Grabowska / Materiały prasowe GutekFilm

Akademia chce uspokoić sytuację i sprawić, by „Cezary pozostały wielkim świętem kina”.

„Oficer i szpieg” Romana Polańskiego zdobył w styczniu dwanaście nominacji do Cezarów, francuskich odpowiedników Oscarów przyznawanych przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej. Film walczy o nagrodę w najważniejszych kategoriach, między innymi za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany, zdjęcia i główną rolę męską.

Dziś w nocy Rada Akademii (kierownictwo instytucji na czele z jej prezesem, Alainem Terzianem) przyznającej Cezary podała się do dymisji. W oświadczeniu podkreśliła, że decyzja ta ma uspokoić sytuację i sprawić, by „Cezary pozostały wielkim świętem kina”.

Dymisja jest odpowiedzią na oburzenie nominacją dla Polańskiego francuskich środowisk feministycznych. Zapowiedziały one protest podczas samej ceremonii (28 lutego). Dwa dni temu w prasie został opublikowany list otwarty do francuskiej Akademii zatytułowany „Jeśli gwałt jest sztuką, przyznajcie wszystkie Cezary Polańskiemu”, w którym aktywistki sprzeciwiały się „uhonorowaniu gwałciciela uciszającego swoje ofiary”.

Przypomnijmy, że na Polańskim od 1977 roku ciążą zarzuty za gwałt na 13-latniej wówczas Samanthcie Geimer. Reżyser zbiegł ze Stanów Zjednoczonych przed ogłoszeniem wyroku sądu i jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Dochodzą do tego wciąż nowe oskarżenia. Na początku listopada zeszłego roku fotografka oraz była modelka i aktorka Valentine Monnier wyznała, że reżyser pobił ją i zgwałcił, gdy miała osiemnaście lat. Polański zaprzecza (przyznał się jedynie do skrzywdzenia Geimer).

„Oficer i szpieg” opowiada o sprawie kapitana Alfreda Dreyfusa, który został niesłusznie oskarżony o zdradę stanu i skazany na dożywotnie więzienie. Film zdobył już Srebrnego Lwa na festiwalu w Wenecji, cztery nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz nominację do polskich Orłów jako „najlepszy film europejski”.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Sam Polański jest jest twórcą, który zdobył najwięcej nagród Francuskiej Akademii Filmowej: za „Tess” (1980), „Pianistę” (2003), „Autora widmo” (2011) oraz za „Wenus w futrze” (2014).

O reakcjach na „Oficera i szpiega” oraz relacji między twórcą a jego dziełem opublikowaliśmy na naszych łamach dwugłos: teksty ks. Andrzeja Draguły i Marcina Stachowicza.

DJ

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.