Zima 2022, nr 4

Zamów

Przewodniczący episkopatu Niemiec nie będzie się ubiegał o drugą kadencję

Kard. Reinhard Marx, przewodniczący niemieckiego episkopatu. Fot. Mazur / Catholicnews.org.uk

Arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx nie będzie kandydował na drugą kadencję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec – podał dziś na Twitterze dziennikarz Tomasz Kycia.

Podczas sesji plenarnej niemieckiego episkopatu na początku marca 66-letni kard. Marx chce ustąpić i dać szansę komuś młodszemu. Poinformował o tym biskupów w opublikowanym dziś liście.

„Moje przemyślenia są takie, że pod koniec możliwej drugiej kadencji będę miał 72 lata, a wtedy też będzie bliska końca moja rola arcybiskupa Monachium i Fryzyngi” – napisał i dodał: „Myślę, że kolej na młodsze pokolenie”.

Kard. Marx przypomniał, że jego decyzja o niekandydowaniu była znana od dawna. „Oczywiście będę nadal aktywnie pracować na forum Konferencji Episkopatu i będę szczególnie zaangażowany w drogę synodalną, która, jak myślę, rozpoczęła się dobrze” – czytamy w liście. Jednocześnie chce być bardziej obecny w archidiecezji Monachium i Fryzyngi, gdzie ma się „rozpocząć kompleksowy proces strategiczny”.

W skład Konferencji Episkopatu Niemiec wchodzą biskupi ordynariusze oraz pomocniczy z 27 diecezji katolickich kraju. Kadencja przewodniczącego trwa sześć lat.

Reinhard Marx urodził się 21 września 1953 r. w miasteczku Geseke w Westfalii (archidiecezja Paderborn). Studiował teologię i filozofię w Paderbornie, Paryżu, Münsterze i Bochum. W 1989 r. uzyskał doktorat z teologii. Na kapłana wyświęcił go 2 czerwca 1979 w Paderbornie ówczesny arcybiskup tego miasta (późniejszy kardynał) Johannes Degenhardt. W 1996 r. został profesorem nadzwyczajnym chrześcijańskiej nauki społecznej na Wydziale Teologicznym w Paderbornie.

23 lipca tegoż roku Jan Paweł II mianował go na biskupa pomocniczego tej archidiecezji (sakrę nominat przyjął 21 września 1996 r.). 20 grudnia 2001 r. papież powołał go na biskupa Trewiru, a 30 listopada 2007 r. Benedykt XVI przeniósł 54-letniego wówczas hierarchę na stolicę arcybiskupią Monachium i Fryzyngi. Na konsystorzu 20 listopada 2010 r. włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego.

W 2006 r. ówczesny bp Marx został przedstawicielem episkopatu Niemiec w Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), trzy lata później wybrano go na wiceprzewodniczącego, a 23 marca 2012 r. na przewodniczącego tego gremium. 13 kwietnia br. papież Franciszek powołał go do ośmioosobowej grupy kardynałów, którzy mają doradzać papieżowi w kierowaniu Kościołem powszechnym i w opracowaniu na nowo konstytucji apostolskiej „Pastor bonus” (z 1988 r.) o Kurii Rzymskiej. 8 marca br. papież mianował go przewodniczącym Rady ds. Ekonomicznych.

KAI

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.