Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Przewodniczący episkopatu Niemiec nie będzie się ubiegał o drugą kadencję

Kard. Reinhard Marx, przewodniczący niemieckiego episkopatu. Fot. Mazur / Catholicnews.org.uk

Arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx nie będzie kandydował na drugą kadencję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec – podał dziś na Twitterze dziennikarz Tomasz Kycia.

Podczas sesji plenarnej niemieckiego episkopatu na początku marca 66-letni kard. Marx chce ustąpić i dać szansę komuś młodszemu. Poinformował o tym biskupów w opublikowanym dziś liście.

Wesprzyj Więź.pl

„Moje przemyślenia są takie, że pod koniec możliwej drugiej kadencji będę miał 72 lata, a wtedy też będzie bliska końca moja rola arcybiskupa Monachium i Fryzyngi” – napisał i dodał: „Myślę, że kolej na młodsze pokolenie”.

Kard. Marx przypomniał, że jego decyzja o niekandydowaniu była znana od dawna. „Oczywiście będę nadal aktywnie pracować na forum Konferencji Episkopatu i będę szczególnie zaangażowany w drogę synodalną, która, jak myślę, rozpoczęła się dobrze” – czytamy w liście. Jednocześnie chce być bardziej obecny w archidiecezji Monachium i Fryzyngi, gdzie ma się „rozpocząć kompleksowy proces strategiczny”.

W skład Konferencji Episkopatu Niemiec wchodzą biskupi ordynariusze oraz pomocniczy z 27 diecezji katolickich kraju. Kadencja przewodniczącego trwa sześć lat.

Reinhard Marx urodził się 21 września 1953 r. w miasteczku Geseke w Westfalii (archidiecezja Paderborn). Studiował teologię i filozofię w Paderbornie, Paryżu, Münsterze i Bochum. W 1989 r. uzyskał doktorat z teologii. Na kapłana wyświęcił go 2 czerwca 1979 w Paderbornie ówczesny arcybiskup tego miasta (późniejszy kardynał) Johannes Degenhardt. W 1996 r. został profesorem nadzwyczajnym chrześcijańskiej nauki społecznej na Wydziale Teologicznym w Paderbornie.

Wesprzyj Więź

23 lipca tegoż roku Jan Paweł II mianował go na biskupa pomocniczego tej archidiecezji (sakrę nominat przyjął 21 września 1996 r.). 20 grudnia 2001 r. papież powołał go na biskupa Trewiru, a 30 listopada 2007 r. Benedykt XVI przeniósł 54-letniego wówczas hierarchę na stolicę arcybiskupią Monachium i Fryzyngi. Na konsystorzu 20 listopada 2010 r. włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego.

W 2006 r. ówczesny bp Marx został przedstawicielem episkopatu Niemiec w Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), trzy lata później wybrano go na wiceprzewodniczącego, a 23 marca 2012 r. na przewodniczącego tego gremium. 13 kwietnia br. papież Franciszek powołał go do ośmioosobowej grupy kardynałów, którzy mają doradzać papieżowi w kierowaniu Kościołem powszechnym i w opracowaniu na nowo konstytucji apostolskiej „Pastor bonus” (z 1988 r.) o Kurii Rzymskiej. 8 marca br. papież mianował go przewodniczącym Rady ds. Ekonomicznych.

KAI

Podziel się

Wiadomość