Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kościół luterański w Szwecji za azylem dla dzieci-migrantów

Zdaniem szwedzkich luteran sposób traktowania przez władze samotnych dzieci-migrantów jest powodem do wstydu dla całej Szwecji.

Kilka parafii luterańskiego Kościoła Szwecji rozpoczęły ogólnokrajową kampanię mającą doprowadzić do przyznania prawa pobytu w tym kraju wszystkim samotnym dzieciom-migrantom, niezależnie od tego, czy mają ważne powody do otrzymania azylu. Miałoby to dotyczyć tych dzieci, które przebywają w Szwecji dłużej niż rok.

Wesprzyj Więź.pl

Kampanię rozpoczęło nabożeństwo w kościele w Arvidsjaur. Jeden z jej organizatorów Mats Klockljung powiedział telewizji SVT, że sposób traktowania przez władze dzieci-migrantów, którym nie towarzyszą żadni dorośli opiekunowie jest powodem do wstydu dla całej Szwecji.

Według strony internetowej kampanii, amnestia dla samotnych dzieci-migrantów byłaby nie tylko humanitarnym, ale także racjonalnym rozwiązaniem ich sytuacji. Wiele z tych dzieci przebywa w Szwecji już od kilku lat, a sposób, w jaki są traktowane „dzieli rodziny, klasy szkolne, drużyny sportowe i parafie w całym kraju”. – Poza tym potrzebujmy młodych ludzi. Brakuje rąk do pracy w systemie służby zdrowia, w opiece nad osobami starszymi, w sektorze usług i w wielu innych zawodach – argumentują autorzy kampanii.

W połowie stycznia w całym kraju szwedzcy luteranie modlili się w intencji migrantów znajdujących się w trakcie procedur azylowych, a także o to, by Bóg powstrzymał wydalanie ich z kraju. Wcześniej szwedzcy pastorzy głosili kazania wspierające imigrantów, a także nielegalnie udzielali im schronienia. Prymaska Kościoła Szwecji abp Antje Jackelén zainicjowała bożonarodzeniową petycję do władz, domagając się od nich usunięcia przeszkód w łączeniu rodzin migrantów.

Wesprzyj Więź

Jednocześnie Kościół wydał słownik głównych pojęć chrześcijańskich w języku dari (afgańskim dialekcie języka farsi), aby pomóc w ewentualnych konwersjach na wiarę w Chrystusa.

W rekordowym roku 2015 o azyl w Szwecji prosiło 35 369 samotnych dzieci-migrantów. Pochodziły one głównie z Afganistanu, a także z Somalii, Syrii, Erytrei i Iraku. Od 2016 r. liczba starających się o azyl gwałtownie spadła z powodu wprowadzenia kontroli granicznych między Danią i Szwecją, a także porozumienia Unii z Turcją w sprawie utworzenia na jej terytorium obozów dla uchodźców.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość