Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Biskupi Europy: Nie dla antysemityzmu, ksenofobii i manipulowania prawdą

Auschwitz-Birkenau. Fot. Mariusz Cieszewski / MSZ

Apelujemy do współczesnego świata o pojednanie i pokój, o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury – czytamy w oświadczeniu Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) i Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE).

Biskupi Europy wskazują, że choć upływa 75 lat od wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, miejsce to nadal przejmuje trwogą. Przypominają, że był to największy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, założony w 1940 roku na okupowanych ziemiach polskich, „szczyt nienawiści do człowieka, która zebrała swoje śmiertelne żniwo w XX wieku”.

Wesprzyj Więź.pl

Jak zaznaczają, 75. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau zobowiązuje „do głośnego sprzeciwu wobec wszelkich przejawów deptania godności człowieka: rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu”. Apelują „do współczesnego świata o pojednanie i pokój, o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury”. „Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych” – zaznaczają.

„Ten apel jest niezmiernie ważny teraz, bo – mimo dramatycznych doświadczeń przeszłości – świat, w którym żyjemy, ciągle podlega nowym zagrożeniom i przejawom przemocy. Nadal mają miejsce okrutne wojny, przypadki ludobójstwa, prześladowania, różne formy fanatyzmu, mimo iż historia uczy nas, że przemoc nigdy nie prowadzi do pokoju, lecz sprawia kolejną przemoc i śmierć” – zwracają uwagę europejscy biskupi.

Wesprzyj Więź

Apelują, by dziś o godzinie 15.00, czyli w godzinie wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, zapalić świecę i pomodlić się za ludzi pomordowanych w obozach zagłady z wszystkich narodowości i wyznań oraz za ich bliskich.

Oświadczenie podpisali: kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), kard. Jean-Claude Hollerich, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), kard. Vincent Nichols, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) i abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość