Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Przyjechaliśmy tutaj jako bracia i siostry”. Muzułmanie w Auschwitz

Wizyta sekretarza generalnego Światowej Ligi Muzułmańskiej Mohammada bin Abdula Karima Al-Issa 23 stycznia w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. Fot. Bartosz Bartyzel/auschwitz.org

Żeby sprzeciwić się złu, musimy działać wspólnie – mówił wczoraj w Auschwitz sekretarz generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej Mohammad bin Abdul Karim Al-Issa.

Sekretarz generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej dr Mohammad bin Abdul Karim Al-Issa odwiedził 23 stycznia Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz w związku ze zbliżającą się 75. rocznicą wyzwolenia obozu. To do tej pory najwyższa rangą wizyta świata muzułmańskiego w historii Muzeum. Towarzyszyli im przedstawiciele American Jewish Committee z jego dyrektorem Davidem Harrisem. 

Wesprzyj Więź.pl

– Bardzo wierzę, że historia może być też przestrzenią zbliżenia, wzajemnego zrozumienia i mądrego budowania pokoju. W świecie, w którym narastają prześladowania także na tle religijnym, wzajemność uznania cierpienia z przeszłości i dzisiejszych zagrożeń jest warunkiem współistnienia człowieka – powiedział dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum. 

Wesprzyj Więź

– Przyjechaliśmy tutaj jako bracia i siostry. Wiemy, że ta straszna zbrodnia, to zbrodnia przeciwko ludzkości. To miejsce to hańba ludzkości. Chciałbym powiedzieć wszystkim, że ja oraz inni przywódcy islamscy jesteśmy głęboko poruszeni tymi zbrodniami i wszystkim, co tu widzieliśmy – powiedział dr Mohammad Al-Issa. 

– Niestety, ludzkość wciąż cierpi z powodu tego rodzaju zbrodni. Wierzę, że na międzynarodowej społeczności spoczywa ogromna odpowiedzialność. Musimy robić coś z tego rodzaju zbrodniami i sprawić, aby nie dochodziło do nich ponownie. Dzisiejszy świat nie będzie w stanie żyć w pokoju, jeżeli nie będzie silnej woli, aby wspólnie zwalczać zło. Żeby sprzeciwić się złu, musimy działać wspólnie – podkreślił .

auschwitz.org

Podziel się

Wiadomość