Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Prymas w Pałacu Prezydenckim: Nienawiścią nie obronimy ojczyzny

Noworoczne spotkanie pary prezydenckiej z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Warszawa, 14 stycznia 2020 r. Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

W pluralistycznym społeczeństwie Kościół musi przypominać o konieczności dialogu w budowaniu sprawiedliwego i praworządnego ładu społecznego, i temu dialogowi służyć – mówił dziś prymas Polski abp Wojciech Polak na spotkaniu noworocznym przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. 

– To spotkanie przypomina o historycznym wymiarze naszej ojczyzny, o tym, że na przestrzeni wieków w Polsce mieszkali ludzie wielu narodowości, wyznań i kultur; tu znajdowali swoje miejsce, osiedlali się i przynosząc swoją tradycję wplatali się w to, co dzisiaj nazywamy kulturą polską – powiedział Andrzej Duda.

Wesprzyj Więź.pl

Abp Wojciech Polak podkreślił, że z uwagi na niezagojone rany przeszłości, które w kolejnych rocznicach, ale także w aktualnych wydarzeniach, często dzielą Polaków i społeczność międzynarodową, zadaniem jest poszukiwanie prawdy, zgody i jedności w świecie, w ojczyźnie i w rodzinach. Przypomniał, że takiej postawy uczył św. Jan Paweł II i sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.

Wesprzyj Więź

Prymas zaznaczył, że w świetle ich nauczania w pluralistycznym społeczeństwie Kościół musi przypominać o konieczności dialogu w budowaniu sprawiedliwego i praworządnego ładu społecznego, i temu dialogowi służyć. – Chodzi o poszukiwanie tego, co łączy, a nie tego, co dzieli, tak, abyśmy potrafili owocnie zagospodarowywać przestrzeń wolności i byli promotorami kultury spotkania – powiedział. – Każdy musi zacząć od siebie, abyśmy prawdziwie się odmienili – dodał abp Polak, cytując słowa gnieźnieńskiego testamentu kard. Wyszyńskiego.

– Nienawiścią nie obronimy naszej ojczyzny, a musimy jej przecież bronić. Brońmy jej więc miłością! – zacytował słowa kard. Wyszyńskiego, wyrażając nadzieję, że jego zbliżająca się beatyfikacja to szczególny znak Bożej Opatrzności.

MAJ / KAI, JH

Podziel się

Wiadomość