Wiosna 2022, nr 1

Zamów

Ponad 8 mln zgonów na świecie z powodu zatrucia środowiska naturalnego

Dane dotyczą tylko jednego roku.

W 2017 na świecie zmarło ponad 8,3 mln osób z powodu zatrucia środowiska naturalnego: powietrza i wód, co stanowiło ok. 15 proc. ogółu zgonów na naszej planecie.

Takie dane przedstawia opracowanie Globalnego Sojuszu na rzecz Zdrowia i Zanieczyszczeń (GAHP) – organizacji z siedzibą w Nowym Jorku, zajmującej się śledzeniem wpływu substancji trujących na powietrze, wodę i miejsce zatrudnienia. Do najbardziej zatrutych państw należą Indie, Chiny i Nigeria.

Według ekspertów GAHP zanieczyszczenie środowiska spowodowało w 2017 śmierć 2,3 mln ludzi w Indiach i 1,8 mln w Chinach, a w pierwszej piątce najbardziej zagrożonych pod tym względem krajów są jeszcze Nigeria, Indonezja i Pakistan. Na siódmym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone, liczące ok. 325 mln mieszkańców, z których prawie 200 tys. zmarło wskutek zatrucia środowiska.

Komentując te wyniki, dyrektor wykonawczy organizacji Rachael Kupka podkreśliła: „Raport przypomina nam wszystkim, że zanieczyszczenie jest kryzysem globalnym. Nie jest istotne, gdzie mieszkasz, zanieczyszczenie i tak cię znajdzie”.

„Pierwszeństwo” Indii w tej smutnej statystyce potwierdzają też badania na temat najbardziej toksycznych miast świata. Wśród 30 takich miast aż 22 znajduje się właśnie w Indiach. Na przeciwległym końcu, w gronie najczystszych miejsc, widnieje 5 bogatych, „naftowych” krajów Półwyspu Arabskiego, przy czym pierwsze miejsce zajmuje tu Katar.

Nieco inaczej wygląda wykaz państw o najwyższym wskaźniku zgonów „ekologicznych” w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców – tutaj trzy pierwsze miejsca zajmują Czad, Republika Środkowoafrykańska i Korea Północna, mające odpowiednio 287, 251 i 202 takie przypadki, podczas gdy w Indiach wskaźnik ten wynosi 174 przypadki śmierci, co daje temu krajowi „dopiero” 10. miejsce na liście.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Raport GAHP opiera się na danych Instytutu Oceny Pomiaru Stanu Zdrowia w Seattle, uzyskanych w wymiarach ogólnoświatowych w 2017. Badanie objęło czynniki ryzyka w 4 kategoriach: powietrze, woda, zatrudnienie i ołów. Zanieczyszczenie w tej pierwszej grupie jest wynikiem całej serii kombinacji, np. mieszkań, dymów przemysłowych i gazów cieplarnianych, kategoria „zatrucie wód” obejmuje zagrożone zbiorniki wodne i niski stopień higieny. Na ryzyko zawodowe składają się zgony z powodu czynników rakotwórczych, praktykowania biernego palenia oraz gazu i palenia tytoniu. I wreszcie zgony spowodowane ołowiem wiążą się z narażeniem na „spuściznę” po benzynie ołowiowej – chodzi o miejsca skażone przez składowanie tam starych samochodów.

Z opracowania wynika ponadto, że zgonów spowodowanych zanieczyszczeniami jest więcej niż tych, wywołanych paleniem papierosów, których było w tym czasie ok. 8 mln, ale znacznie mniej od umieralności z powodu nadużywania alkoholu i narkotyków, diety o wysokiej zawartości sodu, wirusa HIV, malarii, gruźlicy i wojen.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.