Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek: Przygotujmy się na przyjęcie Boga, a nie postaci z bajki

Papież Franciszek. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Adwent przypomina nam, że nie wystarczy wierzyć w Boga, trzeba codziennie oczyszczać naszą wiarę – mówi papież Franciszek.

Franciszek we wczorajszym rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” mówił o znaczeniu Adwentu.

Wesprzyj Więź.pl

Wskazał, że „zbawienie ogarnia całego człowieka i go odradza”. – Ale te nowe narodziny, wraz z towarzyszącą im radością, zawsze zakładają umieranie dla siebie i dla grzechu, który jest w nas. Stąd wezwanie do nawrócenia, będące podstawą przepowiadania zarówno Jana Chrzciciela, jak i Jezusa – zauważył.

Dodał, że „chodzi zwłaszcza o przekształcenie naszego wyobrażenia o Bogu”, do czego „zachęca nas okres Adwentu poprzez pytanie, które Jan Chrzciciel zadaje Jezusowi: «Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?»”. – Pomyślmy: przez całe życie Jan czekał na Mesjasza. Jego styl życia, jego ciało zostało wręcz ukształtowane przez te oczekiwania. Z tego też względu Jezus pochwalił go następującymi słowami: „między narodzonymi z niewiast nie powstał nikt większy od niego”. A jednak i on musiał nawrócić się na Jezusa. Podobnie jak Jan, my również jesteśmy wezwani do rozpoznania pokornego i miłosiernego oblicza, które Bóg postanowił przyjąć w Jezusie Chrystusie – podkreślił papież.

Wesprzyj Więź

Wskazał, iż Adwent „mówi nam, że nie wystarczy wierzyć w Boga: trzeba codziennie oczyszczać naszą wiarę”. – Chodzi o przygotowanie się na przyjęcie nie postaci z bajki, ale Boga, który nas wzywa, angażuje nas i przed którym należy dokonać wyboru. Dzieciątko leżące w żłóbku ma oblicze naszych najbardziej potrzebujących braci i sióstr, ubogich, którzy są uprzywilejowani w tej tajemnicy i często najbardziej potrafią rozpoznać obecność Boga wśród nas – przekonywał.

Swoje rozważanie Franciszek zakończył wezwaniem, „byśmy zbliżając się do Bożego Narodzenia, nie dali się rozproszyć rzeczom zewnętrznym, ale uczynili miejsce w sercu dla Tego, który już przyszedł i chce przyjść ponownie, aby uleczyć nasze choroby i obdarzyć nas swoją radością”.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość