Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Gądecki w 38. rocznicę stanu wojennego: Módlmy się o trwały pokój w Polsce

Abp Stanisław Gądecki podczas rekolekcji dla biskupów na Jasnej Górze 21 listopada 2019 roku. Fot. episkopat.pl

Wolność dla Polaków zawsze była wartością fundamentalną – mówi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Dziś przypada 38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tego dnia w Kościele w Polsce obchodzony jest dzień modlitw za ofiary tego czasu.

Na stronie episkopatu zamieszczony został film z wypowiedzią abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego episkopatu. W dwuminutowym nagraniu zauważa, że „lata restrykcji i niszczenia tego, co najbardziej polskie, doprowadziły do tragicznego dnia jakim był 13 grudnia 1981 roku”.

Wesprzyj Więź.pl

Jak przypomina, wolność dla Polaków zawsze była wartością fundamentalną. „Nasi rodacy bronili jej za cenę życia, znosząc cierpienie, rozdzielenie z rodziną i ojczyzną” – zaznacza.

Metropolita poznański zwraca też uwagę na rolę, jaką na polskiej drodze ku wolności odegrał Jan Paweł II. „Papież modlił się wtedy i prosił, aby nie doszło do bratobójczej walki i rozlewu krwi. Przypominał, nam, abyśmy zachowali ufność Matce Bożej – naszej Opiekunce i Wspomożycielce. Mówił: «Nie może być przelana polska krew, bo zbyt wiele jej wylano, zwłaszcza w czasie ostatniej wojny»” – podkreśla.

Abp Gądecki prosi też o modlitwę za wszystkie ofiary stanu wojennego. Zaznacza: „Pamiętając o słowach św. Jana Pawła II, o ofiarach pacyfikacji kopalni «Wujek», o wielu anonimowych ofiarach stanu wojennego i kapłanach, którzy tak jak błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, uczyli jak zło dobrem zwyciężać, módlmy się o trwały pokój w naszej ojczyźnie”.

Wesprzyj Więź

„U progu beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II pamiętajmy o ich wezwaniu, że powinniśmy uczynić wszystko, aby w pokoju budować przyszłość i dobrobyt Polski” – mówi przewodniczący episkopatu.

Na koniec zachęca do tego, by dziś wieczorem w oknach postawić zapalone świece na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość