Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kanclerz Merkel w Auschwitz: Odczuwam głęboki wstyd

Angela Merkel podczas wizyty w Auschwitz-Birkenau 6 grudnia 2019 roku. Fot. Jarosław Praszkiewicz

Przypominanie o zbrodniach dokonywanych w Auschwitz to nigdy nieprzemijająca odpowiedzialność niemieckiego narodu – mówiła dziś kanclerz Niemiec Angela Merkel w Auschwitz i zapowiedziała podwojenie niemieckiego wsparcia dla Fundacji Auschwitz-Birkenau z 60 do 120 milionów euro.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Polski wzięli dziś udział w uroczystości z okazji 10-lecie Fundacji Auschwitz-Birkenau zorganizowanej na terenie byłego nazistowskiego obozu zagłady.

Wesprzyj Więź.pl

Kanclerz Merkel przyznała, że nie jest jej łatwo przemawiać w tym miejscu. – Przychodzi mi to trudno. Odczuwam głęboki wstyd wobec barbarzyńskich zbrodni dokonanych przez Niemców, zbrodni, które przekraczają granice wszystkiego, co wyobrażalne. Właściwie należałoby zamilknąć z przerażenia z powodu tego, co zostało tu dokonane mężczyznom, kobietom i dzieciom. Jakie słowa mogą oddać ból z powodu tych wszystkich ludzi, którzy zostali tu upokorzeni, zamęczeni i zamordowani? W tym miejscu jednak milczenie nie może być jedyną odpowiedzią. To miejsce zobowiązuje nas do zachowania pamięci – mówiła.

– Oświęcim leży na terenie Polski, ale w październiku 1939 r. został anektowany przez Trzecią Rzeszę. Auschwitz był niemieckim obozem zagłady prowadzonym przez Niemców. Trzeba jasno nazwać sprawców. My, Niemcy, jesteśmy to winni ofiarom i nam samym. Przypominanie o zbrodniach, nazwanie sprawców i godna pamięć dla ofiar to nigdy nieprzemijająca odpowiedzialność, która nie podlega negocjacjom. Świadomość tej odpowiedzialności jest stałym elementem naszej tożsamości narodowej – dodała.

Kanclerz podkreśliła, że o Auschwitz daje świadectwo, a świadectwo należy zachować. – Dziesięć lat temu były polski minister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski, który sam był więźniem politycznym w Auschwitz, zainicjował utworzenie Fundacji Auschwitz-Birkenau – przypomniała. – Drogi dyrektorze Piotrze Cywiński, z całego serca dziękuje Panu i wszystkim, którzy podjęli się zadania utrzymania tego miejsca jako pomnika przestrogi i ośrodka dokumentacji. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekty konserwatorskie, które wymagają znacznie większego kapitału wieczystego – powiedziała Angela Merkel i ogłosiła podwojenie niemieckiego wsparcia dla Fundacji Auschwitz-Birkenau z 60 do 120 milionów euro.

Wesprzyj Więź

W spotkaniu zorganizowanym na 10-lecie Fundacji w historycznym budynku Sauny w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau oprócz oficjalnych delegacji z Niemiec i Polski wzięli udział także m.in. byli więźniowie Auschwitz i Ocalali z Zagłady, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder, dyplomaci, przedstawiciele wspólnot żydowskich z Przewodniczącym Centralnej Rady Żydów w Niemczech dr. Josephem Schusterem oraz przedstawiciele społeczności romskiej z Romanim Rose, szefem Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów, członkowie Zarządu, Rady, Komitetu Międzynarodowego oraz Komitetu Finansowego Fundacji Auschwitz-Birkenau, a także pracownicy Muzeum Auschwitz, w tym Globalnego Planu Konserwacji.

Misją założonej w 2009 r. Fundacji Auschwitz-Birkenau jest zabezpieczenie wszystkich autentycznych pozostałości po Auschwitz-Birkenau.

DJ, Muzeum Auschwitz

Podziel się

Wiadomość