Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Gądecki przeprasza wiernych za zgorszenie

Arcybiskup Stanisław Gądecki. Jasna Góra, 21 listopada 2019 r. Fot. Episkopat.pl

Czuję się w obowiązku powiedzieć: przepraszam. Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji. Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone – napisał abp Stanisław Gądecki w liście do wiernych na początek adwentu. Chodzi o sprawę abp. Juliusza Paetza.

Na początek adwentu metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki napisał list do odczytania we wszystkich kościołach diecezji. Odniósł się w nim do sprawy zmarłego 15 listopada abp. Juliusza Paetza, poznańskiego arcybiskupa seniora oskarżanego o molestowanie kleryków.

„Wyniki dochodzenia przeprowadzonego przez Stolicę Apostolską w tej materii nie zostały podane do publicznej wiadomości, zaś ksiądz arcybiskup był przekonany o swojej niewinności i nie wyraził publicznie skruchy, choć złożył rezygnację z urzędu” – pisze abp Gądecki.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

„W tej sytuacji – jako biskup archidiecezji poznańskiej – pragnę zwrócić uwagę na to, iż – zgodnie z Vos estis lux mundi [nowe watykańskie przepisy dotyczące przestępstw seksualnych księży], art. 7 – właściwą instancją do przeprowadzenia procesu i wydawania wyroków w odniesieniu do biskupów nie są inni biskupi, lecz Stolica Apostolska. Mimo to czuję się w obowiązku powiedzieć: przepraszam. Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji. Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone”.

Abp Gądecki prosi wiernych o modlitwę w intencji przebłagania za grzechy oraz za wspólnotę diecezjalną.

JH

Podziel się

Wiadomość