Lato 2022, nr 2

Zamów

Medale św. Jerzego dla Barbary Engelking i ks. Tomáša Halíka

Barbara Engelking. Fot. Adrian Grycuk-CC BY-SA 3.0 pl / Ks. Tomáš Halík. Fot. Flickr-CC BY-SA 2.0

Kapituła nagrodziła prof. Engelking za „walkę ze smokiem nieczułości i ignorancji”, zaś ks. prof. Halíka za „walkę ze smokiem bałwochwalstwa”. Wyróżnienia zostaną wręczone w sobotę.

Wybitny czeski teolog ks. prof. Tomáš Halík oraz współzałożycielka i kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów prof. Barbara Engelking zostali tegorocznymi laureatami Medali św. Jerzego, przyzwanych przez „Tygodnik Powszechny” za „zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym”. Wyróżnienia zostaną wręczone w najbliższą sobotę w Krakowie.

Ks. prof. Tomáš Halík to wybitny czeski teolog, filozof i socjolog, laureat Nagrody Templetona, przyjaciel Václava Havla, od lat zaangażowany w dialog z niewierzącymi, jedna z najważniejszych postaci Kościoła w Czechach. Został uhonorowany za „walkę ze smokiem bałwochwalstwa”.

Jak podkreśla kapituła, data uroczystości jest nieprzypadkowa, bo właśnie teraz przypada 30. rocznica aksamitnej rewolucji, w której ks. Halík brał aktywny udział.

Tegoroczną laureatką jest też prof. Barbara Engelking, psycholog i socjolog, współzałożycielka i kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Autorka i współautorka wielu książek, redaktorka i autorka wydawanych przez Centrum opracowań, a także edytorka wielu świadectw ofiar i ocalałych z Holokaustu, została doceniona za „walkę ze smokiem nieczułości i ignorancji”.

Gala wręczenia wyróżnień odbędzie się w najbliższą sobotę w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Laudacje na cześć laureatów wygłoszą ks. Adam Boniecki i Michał Okoński.

W skład kapituły wchodzą: ks. Adam Boniecki, Piotr Mucharski, prof. Władysław Stróżewski oraz prof. Andrzej Zoll.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Medal św. Jerzego jest honorową nagrodą „Tygodnika Powszechnego”, przyznawaną od 1993 r. za „zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym ludziom, którzy wykazują szczególną wrażliwość na biedę, krzywdę, niesprawiedliwość i wrażliwość tę wyrażają czynem”. Projektantem medalu jest krakowski rzeźbiarz Maciej Zychowicz. Na medalu wypisano fragment Psalmu 37: „Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu, a On sam będzie działał. On sprawi, że twa sprawiedliwość zabłyśnie jak światło, a prawość Twoja, jak blask południa”.

W poprzednich latach Medal św. Jerzego otrzymali m.in. ks. Jan Kaczkowski, Danuta Wałęsa i ks. Andrzej Augustyński, ks. Wacław Hryniewicz, Leszek Balcerowicz, Anna Dymna, Leszek Kołakowski, Barbara Skarga, abp Józef Życiński, Norman Davies, Václav Havel, Adam Michnik, bp Tadeusz Pieronek, Janina Ochojska i Jacek Kuroń, a także Adam Strzembosz , Ewa Błaszczyk i prymas Polski abp Wojciech Polak.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.