Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Medale św. Jerzego dla Barbary Engelking i ks. Tomáša Halíka

Barbara Engelking. Fot. Adrian Grycuk-CC BY-SA 3.0 pl / Ks. Tomáš Halík. Fot. Flickr-CC BY-SA 2.0

Kapituła nagrodziła prof. Engelking za „walkę ze smokiem nieczułości i ignorancji”, zaś ks. prof. Halíka za „walkę ze smokiem bałwochwalstwa”. Wyróżnienia zostaną wręczone w sobotę.

Wybitny czeski teolog ks. prof. Tomáš Halík oraz współzałożycielka i kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów prof. Barbara Engelking zostali tegorocznymi laureatami Medali św. Jerzego, przyzwanych przez „Tygodnik Powszechny” za „zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym”. Wyróżnienia zostaną wręczone w najbliższą sobotę w Krakowie.

Wesprzyj Więź.pl

Ks. prof. Tomáš Halík to wybitny czeski teolog, filozof i socjolog, laureat Nagrody Templetona, przyjaciel Václava Havla, od lat zaangażowany w dialog z niewierzącymi, jedna z najważniejszych postaci Kościoła w Czechach. Został uhonorowany za „walkę ze smokiem bałwochwalstwa”.

Jak podkreśla kapituła, data uroczystości jest nieprzypadkowa, bo właśnie teraz przypada 30. rocznica aksamitnej rewolucji, w której ks. Halík brał aktywny udział.

Tegoroczną laureatką jest też prof. Barbara Engelking, psycholog i socjolog, współzałożycielka i kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Autorka i współautorka wielu książek, redaktorka i autorka wydawanych przez Centrum opracowań, a także edytorka wielu świadectw ofiar i ocalałych z Holokaustu, została doceniona za „walkę ze smokiem nieczułości i ignorancji”.

Gala wręczenia wyróżnień odbędzie się w najbliższą sobotę w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Laudacje na cześć laureatów wygłoszą ks. Adam Boniecki i Michał Okoński.

W skład kapituły wchodzą: ks. Adam Boniecki, Piotr Mucharski, prof. Władysław Stróżewski oraz prof. Andrzej Zoll.

Wesprzyj Więź

Medal św. Jerzego jest honorową nagrodą „Tygodnika Powszechnego”, przyznawaną od 1993 r. za „zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym ludziom, którzy wykazują szczególną wrażliwość na biedę, krzywdę, niesprawiedliwość i wrażliwość tę wyrażają czynem”. Projektantem medalu jest krakowski rzeźbiarz Maciej Zychowicz. Na medalu wypisano fragment Psalmu 37: „Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu, a On sam będzie działał. On sprawi, że twa sprawiedliwość zabłyśnie jak światło, a prawość Twoja, jak blask południa”.

W poprzednich latach Medal św. Jerzego otrzymali m.in. ks. Jan Kaczkowski, Danuta Wałęsa i ks. Andrzej Augustyński, ks. Wacław Hryniewicz, Leszek Balcerowicz, Anna Dymna, Leszek Kołakowski, Barbara Skarga, abp Józef Życiński, Norman Davies, Václav Havel, Adam Michnik, bp Tadeusz Pieronek, Janina Ochojska i Jacek Kuroń, a także Adam Strzembosz , Ewa Błaszczyk i prymas Polski abp Wojciech Polak.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość