Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek apeluje: Nie marnujmy jedzenia

Franciszek. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Marnotrawstwo to zjawisko, które w coraz większym stopniu obciąża nasze sumienia – pisze papież Franciszek.

Franciszek w przesłaniu do uczestników sesji Światowego Programu Żywności wezwał do walki z „mechanizmami powierzchowności, zaniedbania i egoizmu”, które leżą u podstaw kultury marnotrawstwa jedzenia. „Jeśli chcemy budować przyszłość, w której nikt nie pozostanie w tyle, musimy stworzyć teraźniejszość, która radykalnie odrzuci marnotrawstwo” – napisał.

„Marnotrawstwo to zjawisko, które w coraz większym stopniu obciąża nasze sumienia. W wielu miejscach nasi bracia i siostry nie mają dostępu do wystarczającej i zdrowej żywności, podczas gdy w innych jedzenie jest wyrzucane” – zauważył.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Zachęcił do zmiany stylu życia. „Razem możemy wprowadzić nowy styl życia, który polega na właściwym docenianiu tego, co daje nam matka ziemia i będzie miał wpływ na ludzkość jako całość” – zaznaczył. „Nikt nie może być uważany za zwolnionego z konieczności zwalczania kultury marnotrawstwa, która prześladuje tak wielu ludzi, szczególnie biednych” – dodał.

W swoim liście papież wsparł niedawno rozpoczętą globalną kampanię „Stop The Waste” (Stop Marnotrawstwu). „Chciałbym, aby ta kampania pomogła tym wszystkim, którzy w naszych czasach odczuwają skutki ubóstwa oraz pokazała, że kiedy osoba ludzka znajduje się w centrum decyzji politycznych i ekonomicznych, pokój oraz stabilność są umacniane między narodami i dokonuje się prawdziwy postęp ludzkości” – napisał.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość