Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ks. Tomáš Halík z orderem od prezydenta Niemiec

Ks. Tomáš Halík. Fot. Petr Vodička / Wikimedia Commons/ CC-BY-SA-4.0

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyznał Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec ks. prof. Tomášowi Halíkowi za zasługi w pojednaniu czesko-niemieckim i jego wieloletnie zaangażowanie na rzecz sprawiedliwego społeczeństwa obywatelskiego oraz w dialog między narodami i religiami.

Poinformowało o tym Biuro Prasowe Czeskiej Konferencji Biskupiej. Data wręczenia orderu zbiega się z 41. rocznicą święceń kapłańskich ks. prof. Tomáša Halíka, przyjętych 21 października 1978 r. w Erfurcie, w byłej NRD, z przeznaczeniem do pracy w działającym w warunkach konspiracyjnych Kościele w ówczesnej Czechosłowacji. Podobne odznaczenie ks. Halík otrzymał w roku 2012 od prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

– Cenię sobie te ważne przejawy uznania ze strony głów sąsiednich państw, zwłaszcza że mogę w ten sposób reprezentować dobre imię Republiki Czeskiej w świecie. Prezydent Republiki Federalnej docenił szczególnie mój czynny udział w opozycyjnej działalności kulturowej i religijnej w okresie zniewolenia, w tym współpracę podziemnego Kościoła w naszym kraju z Kościołem w byłej NRD oraz mój udział w wieloletnim dialogu między chrześcijanami czeskimi a niemieckimi (tak zwane rozmowy w Marianskich Lazniach), który przyczynił się do sformułowania czesko-niemieckich deklaracji obydwu episkopatów i obydwu państw a także udział w dialogu wierzących i niewierzących w wielu wykładach i konferencjach w Czechach i Niemczech – powiedział ks. Halík.

Natomiast prymas Czech kard. Dominik Duka stwierdził, że „Czeska Konferencja Biskupia docenia tę nagrodę, która jest wyrazem wieloletniego wysiłku na rzecz pojednania i współpracy z sąsiadującym narodem i Kościołem niemieckim. Proces ten zainicjował nieżyjący już kardynał Tomášek, a kontynuował go kard. Vlk. Jest to zatem wielkie uznanie, które nie neguje zasług odznaczonemu. Czeską Konferencję Biskupią będzie reprezentował podczas uroczystości ks. bp Václav Malý” – napisał kardynał Duka na swoim profilu na Facebooku.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość