Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kard. Schönborn: Synod dla Amazonii musi być profetyczny. Chodzi o przyszłość planety

Kard. Christoph Schönborn. Fot. BambooBeast

Wobec dramatycznej sytuacji klimatycznej i związanych z nią wyzwań kwestie wewnątrzkościelne mają drugorzędne znaczenie – uważa kard. Christoph Schönborn, metropolita Wiednia, który na prośbę papieża weźmie udział w Synodzie dla Amazonii.

Choć rozpoczynający się w niedzielę w Watykanie Synod Biskupów ogranicza się tylko do Amazonii, to przecież „chodzi o przyszłość naszej planety”. Podkreślił to w rozmowie z austriackimi mediami przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich kard. Christoph Schönborn. Pod hasłem „Amazonia: nowe drogi Kościoła i ekologii integralnej” Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów będzie obradowało w dniach 6-27 października. Przez trzy tygodnie omówiona zostanie sytuacja ekologiczna, gospodarcza i społeczna tego liczącego ok. 7,5 mln kilometrów kwadratowych regionu, określanego jako „zielone płuca” świata .

– Z biegiem czasu coraz bardziej doświadczamy tego, co w swojej encyklice Laudato si’ sprzed czterech lat papież Franciszek nazwał „krzykiem zranionej Ziemi”. Jeśli się pomyśli choćby o liczbie pożarów lasów, o topnieniu lodowców na kręgu polarnym, zanieczyszczeniu przez mikroplastik i klęskach nieurodzaju, jest to bardzo trudna sytuacja – zauważył metropolita Wiednia. Jego zdaniem wobec tej dramatycznej wiedzy oraz świadomości, że jesteśmy odpowiedzialni za przyszłe pokolenia, kwestie wewnątrzkościelne, jak choćby dopuszczenie żonatych mężczyzn do kapłaństwa (viri probati), mają znaczenie „drugoplanowe”. – Synod musi być pełen konkretnych inicjatyw, musi być profetyczny w kontekście zasadniczych tematów dotyczących człowieka i ekologii, gdyż inaczej nie będzie niczego wart – zaznaczył kard. Schönborn, dodając, że papież Franciszek rozważa kwestię viri probati i miejsca kobiet w Kościele.

Wesprzyj Więź.pl

Zwrócił uwagę, że Kościół katolicki ma już konkretne doświadczenia, gdy chodzi o żonatych księży. Jednak decydującym na synodzie będzie to, co w tej sprawie mają do powiedzenia tamtejsi biskupi. – Chodzi o to, żeby znaleźć rozwiązania dla Amazonii, ale nie o receptę dla Kościoła powszechnego – podkreślił przewodniczący episkopatu Austrii. Jego zdaniem, być może w przyszłości te regionalne regulacje będą mogły być traktowane jako przykład. – Jednak stawianie prognoz byłoby niestosowne – zastrzegł.

Ze strony Kościoła w Austrii w obradach synodu będą uczestniczyli kard. Schönborn oraz emerytowany biskup Amazonii Erwin Kräutler. Ten drugi był w latach 1980-2015 biskupem brazylijskiej prałatury Xingu. Jako członek 18-osobowej Rady Synodu 80-letni hierarcha w dużej mierze przyczynił się do przygotowania podstawowego dokumentu roboczego obecnego zgromadzenia biskupów.

Wesprzyj Więź

Ogółem w obradach synodu będzie uczestniczyło 185 członków uprawnionych do głosu, w tym głównie biskupi oraz nieliczna grupa zakonników. Na liście uczestników jest 107 biskupów diecezjalnych z krajów regionu Amazonii. W pracach grup synodalnych będzie też uczestniczyć dodatkowo 101 osób, w tym 39 kobiet. Interesy swoich grup przedstawi 20 delegatów ludności tubylczej Amazonii.

Kard. Schönborn od kilku lat należy do 12-osobowej Rady Sekretariatu Generalnego Synodów Biskupów, która jako organ Kurii Rzymskiej przygotowuje synody. 74-letni metropolita Wiednia, który spośród wszystkich uczestników obecnego zgromadzenia biskupów ma największe doświadczenie synodalne, został osobiście zaproszony do udziału przez papieża Franciszka. Po raz pierwszy w 1985 roku był doradcą na synodzie obradującym w 20-lecie Soboru Watykańskiego II. Następnie jako biskup uczestniczył w dwóch synodach biskupów dla Europy (1991 i 1999), do spraw rodziny (2014 i 2015) oraz w synodach o nowej ewangelizacji (2012) i młodzieży (2018). Synod dla Amazonii będzie siódmym zgromadzeniem specjalnym biskupów z jego udziałem.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość