Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Senator PiS nazywa Reformację totalitarną ideologią. Bp Samiec: Wyrażam stanowczy sprzeciw

Bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej. Fot. episkopat.pl

Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec rozpowszechniania słów wrogości wobec Reformacji. Proszę o uszanowanie różnorodności naszej wspólnej Polski – pisze bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Ostre stanowisko bp. Jerzego Samca jest odpowiedzią na słowa Czesława Ryszki, senatora Prawa i Sprawiedliwości, wypowiedziane w ubiegły czwartek podczas rozmowy w Radiu Warszawa.

Ryszka stwierdził wtedy, że „w przełomowych czasach rodzi się ideologia, która ma charakter totalitarny. W czasach nowożytnych pierwszą taką ideologią, która doprowadziła do rozłamu w Kościele, było wystąpienie Lutra. Ideologia, że to papież jest wszystkiemu winien, to doprowadziło do rozłamu chrześcijaństwie, do wojny stuletniej, trzydziestoletniej”.

Wesprzyj Więź.pl

W wydanym wczoraj oświadczeniu bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, pisze: „Pomijając nieprawdziwą wypowiedź Pana Senatora dotyczącą wojny stuletniej, która rozegrała się na długo przed XVI-wieczną Reformacją, chcę wyrazić swój stanowczy sprzeciw wobec rozpowszechniania słów wrogości wobec Reformacji nieodłącznie wpisanej w dzieje Polski, w tym i Śląska”.

Biskup przypomina, że Reformacja „jest jednym z kluczowych elementów wielokulturowej i wieloreligijnej tkanki naszej Ojczyzny. W wymiarze społeczno-kulturowym, politycznym i wreszcie religijnym pozytywnie wpłynęła na dzieje Rzeczypospolitej i do dziś jest częścią polskiej tożsamości”. Podkreśla, że „łączenie Reformacji z totalitarnymi ideologiami, które przyniosły obozy koncentracyjne i unicestwienie milionów istnień ludzkich, nie licuje ani z naukową rzetelnością ani powagą urzędu Senatora RP reprezentującego na mocy wyboru ludność całego Śląska bez względu na przynależność wyznaniową i poglądy polityczne”.

Wesprzyj Więź

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP zwraca uwagę, że w swoim wywodzie senator Ryszka kilkukrotnie powoływał się na Jana Pawła II, zaś to właśnie ten papież „w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie 9 czerwca 1991 roku mówił, że tolerancja to stanowczo za mało, ważna jest miłość”. „Mam nadzieję, że ten list będzie zachętą dla Pana Senatora, aby zgodnie z papieskim apelem, lepiej zrozumieć, współpracować i współtworzyć nasz wspólny dom – Polskę. Ze swojej strony oferuję pomoc i zapraszam do osobistej rozmowy” – pisze bp Samiec.

Apeluje też do wszystkich uczestników życia publicznego, a szczególnie do parlamentarzystów, o szacunek wobec mniejszości, nie tylko religijnych. „Apeluję o odpowiedzialność i wyobraźnię słowa wykraczającą poza wąskie spektrum chwilowego zaistnienia” – zaznacza prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. „Jako ewangelik i obywatel Rzeczypospolitej Polskiej proszę o uszanowanie różnorodności naszej wspólnej Polski oraz unikanie ideologii konfrontacji i bezrefleksyjnej wrogości” – dodaje.

DJ

Podziel się

Wiadomość