Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Bp Zadarko: Spotkanie z uchodźcami odsłania człowieczeństwo lub niedojrzałość

Bp Krzysztof Zadarko podczas 377. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie 14 października 2017 r. Fot. Tomasz Koryszko/KUL

Wzniecanie poczucia zagrożenia ze strony imigrantów jest sprzeczne z Ewangelią – pisze bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

W niedzielę, 29 września, przypada w Kościele 105. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Z tej okazji Rada Konferencji Episkopatu Polski do spraw Migracji, Turystyki i Pielgrzymek wydała komunikat. Bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący rady, pisze w nim, że pod koniec 2018 roku na świecie było ponad 70 milionów osób przymusowo przemieszczonych z powodu wojen i prześladowań. Zwraca też uwagę, jak wiele osób migruje w poszukiwaniu pracy, nauki czy lepszego życia. Przypomina, że w Polsce mieszka około 1,5 miliona obcokrajowców.

Wesprzyj Więź.pl

Nawiązując do tegorocznego orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy bp Zadarko podkreśla, że „spotkanie z uchodźcami odsłania nasze człowieczeństwo lub jego niedojrzałość”, zachęca do refleksji nad lękami i obawami wobec nich i za papieżem przypomina słowa Jezusa „Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią?” (Mt 5, 46). „Poprzez uczynki miłosierdzia okazujemy naszą wiarę, a najwznioślejszym miłosierdziem jest świadczenie osobom, które nie są w stanie się odwzajemnić, być może nawet nie są w stanie podziękować” – czytamy w komunikacie.

„Obecne orędzie papieskie zawiera oczekiwanie, że zwłaszcza politycy i publicyści przyznający się do związku z Kościołem, zrezygnują z wzniecania poczucia zagrożenia w społeczeństwie ze strony imigrantów, gdy nie ma do tego poważnych podstaw, a które jest sprzeczne z Ewangelią Chrystusa” – pisze przewodniczący rady.

Podkreśla, że za politykę migracyjną w kraju odpowiada przede wszystkim państwo we właściwym sobie zakresie, dbając o bezpieczeństwo obywateli i respektując obowiązujące prawo. Zwraca jednak uwagę, ze nie zastępując struktur państwa, Kościół ma swoją misję, która powinna odpowiadać na wskazania Ewangelii.

Wesprzyj Więź

W tym kontekście proponuje między innymi, by w każdej parafii odprawiona została Msza św. w intencji uchodźców i by modlono się za tych, którzy zginęli, uciekając do Europy. Zachęca, by zainteresować się obcokrajowcami w parafii, którzy potrzebują pomocy, a także – w porozumieniu z Caritas czy innymi organizacjami pozarządowymi – włączyć się w konkretne formy pomocy migrantom i uchodźcom w Polsce i w regionach przebywania uchodźców w obozach. Bp Zadarko zachęca, by do budowania relacji z migrantami wykorzystać czas Świąt Bożego Narodzenia. Prosi też o zapoznanie się z orędziem papieża Franciszka i rozpowszechnianie jego treści.

W niedzielnym wywiadzie Katolickiej Agencji Informacyjnej bp Zadarko wyznał: – Z ust najbardziej zdeklarowanych katolików usłyszałem najbardziej wrogie motywy niechęci do przyjmowania uchodźców.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość