Wiosna 2024, nr 1

Zamów

W Warszawie trwa cykl spotkań „FenoMEN człowieka w cierpieniu”

Fragment grafiki promującej cykl spotkań „Fenomen człowieka w cierpieniu”, 25-28 września 2019 r.

Do jutrzejszego wieczora w kościele dominikanów na warszawskim Służewie można oglądać dwie niezwykłe wystawy i wysłuchać prelekcji dotyczących opieki hospicyjnej, opieki paliatywnej, duchowości i psychologii.

Od środy w klasztorze ojców dominikanów na warszawskim Służewie odbywa się cykl spotkań „FenoMEN człowieka w cierpieniu” poświęcony tematyce sensu i tajemnicy, związanych z chorobą. Organizatorem jest fundacja hospicyjna Mój Dom, zaś patronem medialnym – „Więź”.

W dolnym kościele służewieckiego klasztoru można oglądać dwie wystawy. Pierwsza przedstawia prace Dominika Dąbkiewicza, który choruje na postępujący zanik mięśni typu Duchenne’a. Ta nieuleczalna choroba przykuła młodego, obecnie 28-letni mężczyznę do łóżka. Wypracował on sobie jednak drogę komunikacji ze światem poprzez tworzenie artystycznej grafiki komputerowej.

Wesprzyj Więź.pl
Wykluczenie
Obraz „Wykluczenie” autorstwa Dominika Dąbkiewicza

„Życie z tym schorzeniem – mówi Dominik Dąbkiewicz – nie jest łatwe, jednak mimo to jestem człowiekiem pogodnym, cieszę się z najdrobniejszych rzeczy i doceniam życie takie, jakie jest. […] Nadawanie realnej formy obrazom czerpanym z mojej wyobraźni, która nigdy nie poddała się chorobie, sprawia mi radość, nie pozwala użalać się nad swoją sytuacją i załamywać”.

Podczas festiwalu można także podziwiać ikony Pauliny Krajewskiej – absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – która porzuciła pracę w reklamie i zajęła się pisaniem ikon. Jej skromne, małoformatowe obrazy, przykuwają uwagę intensywnością koloru i treści. I przynaglają do intymnego spotkania z Tym, o którym opowiadają.

„Moje ikony – opowiada artystka – to małe ikony. Małe, bo przecież Bóg objawia się w tym, co małe. To dlatego zapragnęłam opowiedzieć o Niepojętym i Nieprzeniknionym właśnie przez zastosowanie miniatur, oszczędność form i prostotę wyrazu. Mała prosta forma, by zatrzymać odbiorcę, zaprosić do kontemplacji, by się przybliżył do tajemnicy zapisanej w każdym sercu”.

Reprodukcja jej ikony „Maryja z Emanuelem” stanowi cegiełkę zbiorki na zakup cyberoka. Miało być ono przeznaczone dla Dominika Dąbkiewicza. Mężczyzna chce jednak, aby trafiło ono do innego chorego.

Ikona „Maryja z Emanuelem” autorstwa Pauliny Krajewskiej
Wesprzyj Więź

W trakcie wydarzenia przewidziane są również prelekcje dotyczące m.in.: opieki hospicyjnej, perinatalnej opieki paliatywnej, gieriatrii, duchowości i psychologii. Pośród prelegentów są min.: prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska – lekarz, specjalista ginekolog-położnik i specjalista medycyny społecznej, od 2002 r. wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; Agnieszka Chmiel-Baranowska – psychoonkolog i superwizor, w latach 1998–2005 współpracowała z prof. Rubenem Bildem twórcą metody Creative Akompaniament, od 15 lat pracuje jako psycholog w Warszawskim Hospicjum Dziecięcym; o. Paweł Maliński OP – dominikanin, duchowy opiekun osób terminalnie chorych i z SLA; Jakub Mikołajczak – psychoterapeuta humanistyczno-egzystencjalny, posiada certyfikat z logoterapii, akredytowany przez Instytut Viktora Frankla w Wiedniu; twórca projektu „Opus Anima”; Katarzyna Jabłońska – publicystka, redaktorka kwartalnika „Więź”, członkini Laboratorium „Więzi”, współautorka dwóch książek z ks. Janem Kaczkowskim: „Szału nie ma, jest rak” i „Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby”; Piotr Zworski – dziennikarz, ojciec trójki dzieci, w tym 12-letniej ciężko chorej Zuzi, współautor książki „Męski dekalog, czyli jak powstać z gleby”; dr Monika Górska – wykładowca akademicki, wielokrotnie nagradzana reżyserka filmów dokumentalnych, autorka książki „Visual storytelling. Jak opowiadać obrazem”; Mariusz Dorot – pedagog, terapeuta, gerontolog, gerontopsychomotoryk, ponad 18 lat towarzyszy starszym osobom niepełnosprawnym.

Szczegółowy program tutaj. Agenda do wystąpień prelegentów: www.mojdom.org/fenomen

KJ

Podziel się

Wiadomość