Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Dr Paweł Grabowski laureatem nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”

Dr Paweł Grabowski w TV Republika

Założyciel Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie dr Paweł Grabowski został laureatem przyznawanej w tym roku po raz pierwszy nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”. Gala nagrody odbyła się w piątek wieczorem w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie.

Celem konkursu jest wyłonienie osób, grup i instytucji, które z pasją i zaangażowaniem – a często tez wbrew okolicznościom – działają na rzecz drugiego człowieka. 

Pierwszy laureat może być wzorem tego, na czym polega służba człowiekowi – powiedział KAI Piotr Żyłka z kapituły Nagrody. – Kariera stała przed nim otworem, a on w kąciku Polski zaczął budować hospicjum, od podstaw i wbrew wszystkiemu, podobnie jak ks. Kaczkowski – podkreślił Żyłka.

Przedstawiając kilka tygodni temu listę 10 osób nominowanych do Nagrody, Fundacja im. Ks. Jana Kaczkowskiego podkreślała, że są to wyjątkowi ludzie, z których każdy działa na rzecz drugiego człowieka. „To ludzie, którzy nie widzą przeszkód, by zmieniać świat. Różnią się wiekiem, płcią, miejscami pochodzenia i doświadczeniami, łączą ich za to otwarte serca i uważne oczy” – podkreślali organizatorzy.

W kapitule Nagrody zasiadają m.in. Helena i Józef Kaczkowscy, prof. Jerzy Stuhr, Katarzyna Jabłońska, ks. Mieczysław Puzewicz, Przemysław Staroń czy Kapsyda Kobro-Okołowicz.

Ks. Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Był bioetykiem, założycielem i dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. W ciągu dwóch lat wykryto u niego dwa nowotwory – najpierw nerki, i ten udało się zaleczyć, a później glejaka mózgu czwartego stopnia. Po operacjach i chemioterapii nadal pracował na rzecz hospicjum i służył jego pacjentom.

Wesprzyj Więź

Ks. Kaczkowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał tytuł honorowego obywatela Pucka. Wyróżniono go medalem „Curate Infirmos” przyznanym przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. W 2014 r. został laureatem Nagrody Ślad im. Biskupa Jana Chrapka oraz nagrody Pontifici-Budowniczemu Mostów, przyznawanej przez warszawski Klub Inteligencji Katolickiej. Charyzmatyczny duszpasterz, który mimo choroby uczył w jaki sposób przeżywać ból i cierpienie, zmarł 28 marca 2016 roku w wieku 38 lat.

W Wydawnictwie Więź ukazały się dwie książki – wywiady rzeki Katarzyny Jabłońskiej z ks. Kaczkowskim: „Szału nie ma, jest rak” i „Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby”.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość