Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Droga synodalna” dzieli niemieckich biskupów

Kardynałowie Reinhard Marx, Rainer Woelki i Peter Erdö podczas mszy pogrzebowej w intencji kard. Joachima Meisnera 15 lipca 2017 r. w kolońskiej katedrze. Fot. Raimond Spekking / na licencji CC

Kard. Reinhard Marx przyznaje, że dla niego debata na temat kapłaństwa kobiet i celibatu nie jest zamknięta. Kard. Reiner Woelki uważa, że Kościół w Niemczech ryzykuje utratę łączności z Kościołem powszechnym.

„Droga synodalna” to proces, który zapoczątkowali niemieccy biskupi podczas wiosennej sesji plenarnej. Jego prace przygotowawcze właśnie ruszyły. Do tematów prac należą też podział władzy w Kościele, możliwość kapłaństwa kobiet, sensowność celibatu i możliwość zmian w katolickiej etyce seksualnej.

Kilka dni temu kard. Rainer Woelki, metropolita Kolonii, przestrzegł w jednej z homilii przed postrzeganiem Kościoła przez pryzmat socjologiczny. Jego zdaniem, często za próbami reformy Kościoła nie kryje się nic innego jak tylko dopasowanie do myślenia świata. Jak dodał kardynał, w ten sposób Kościół zdradziłby samego siebie i straciłby swoją tożsamość, ponieważ nie został stworzony przez człowieka, ale założony przez Chrystusa. Przypomniał też, że Jan Paweł II ex catedra zamknął debatę na temat kapłaństwa kobiet w 1994 roku.

Już w ubiegłym tygodniu metropolita Kolonii przestrzegał ponadto na łamach gazety „Kirchenzeitung Köln” przez schizmą w Kościele. „W najgorszym razie ryzykujemy nawet jedność z Kościołem powszechnym i staniemy się niemieckim Kościołem narodowym. Nikt tego nie może chcieć i powinniśmy te przestrogi traktować poważnie. Jestem zdania, że droga, którą się obecnie w Niemczech podąża, jest bardzo niebezpieczna – mówił.

Tymczasem przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx na łamach dziennika FAZ przyznał, że dla niego debata na temat kapłaństwa kobiet nie jest zamknięta, o czym poinformował również papieża Franciszka.

Stwierdził też, że kobiety powinny być bardziej włączone w prace Kościoła. „Bardzo pomogłaby przełamaniu tego męskiego świata obecność kobiet podczas posiedzeń episkopatu i synodów biskupów” – zaznaczył. Przypomniał, że niemieccy biskupi nie mogą sami zdecydować o zniesieniu celibatu, ale on sam może sobie wyobrazić, że Synod dla Amazonii dopuści w pewnych okolicznościach i w niektórych regionach żonatych mężczyzn do kapłaństwa. Kard. Marx dodał też, że „razi go przyjęta po Soborze Watykańskim II idea jednolitości Kościoła” a on sam opowiada się za większą subsydiarnością.

Wesprzyj Więź

Stolica Apostolska wystosowała list to biskupów niemieckich przestrzegając ich, że plany „drogi synodalnej”, która miałaby wypracować wiążące decyzje, nie mają „ważności eklezjologicznej” – donosi agencja CNA. List w tej sprawie przesłał 4 września do wszystkich członków episkopatu niemieckiego prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet. Dołączono do niego opinię opracowaną przez Papieską Radę ds. Tekstów Prawnych.

Przewodniczący episkopatu Niemiec uda się w przyszłym tygodniu do Rzymu, aby wyjaśnić wszelkie nieporozumienia dotyczące „drogi synodalnej”.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość