Maria Mocy Pełna i nowa religijność duchowa

Lato 2022, nr 2

Zamów

„Droga synodalna” dzieli niemieckich biskupów

Kardynałowie Reinhard Marx, Rainer Woelki i Peter Erdö podczas mszy pogrzebowej w intencji kard. Joachima Meisnera 15 lipca 2017 r. w kolońskiej katedrze. Fot. Raimond Spekking / na licencji CC

Kard. Reinhard Marx przyznaje, że dla niego debata na temat kapłaństwa kobiet i celibatu nie jest zamknięta. Kard. Reiner Woelki uważa, że Kościół w Niemczech ryzykuje utratę łączności z Kościołem powszechnym.

„Droga synodalna” to proces, który zapoczątkowali niemieccy biskupi podczas wiosennej sesji plenarnej. Jego prace przygotowawcze właśnie ruszyły. Do tematów prac należą też podział władzy w Kościele, możliwość kapłaństwa kobiet, sensowność celibatu i możliwość zmian w katolickiej etyce seksualnej.

Kilka dni temu kard. Rainer Woelki, metropolita Kolonii, przestrzegł w jednej z homilii przed postrzeganiem Kościoła przez pryzmat socjologiczny. Jego zdaniem, często za próbami reformy Kościoła nie kryje się nic innego jak tylko dopasowanie do myślenia świata. Jak dodał kardynał, w ten sposób Kościół zdradziłby samego siebie i straciłby swoją tożsamość, ponieważ nie został stworzony przez człowieka, ale założony przez Chrystusa. Przypomniał też, że Jan Paweł II ex catedra zamknął debatę na temat kapłaństwa kobiet w 1994 roku.

Już w ubiegłym tygodniu metropolita Kolonii przestrzegał ponadto na łamach gazety „Kirchenzeitung Köln” przez schizmą w Kościele. „W najgorszym razie ryzykujemy nawet jedność z Kościołem powszechnym i staniemy się niemieckim Kościołem narodowym. Nikt tego nie może chcieć i powinniśmy te przestrogi traktować poważnie. Jestem zdania, że droga, którą się obecnie w Niemczech podąża, jest bardzo niebezpieczna – mówił.

Tymczasem przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx na łamach dziennika FAZ przyznał, że dla niego debata na temat kapłaństwa kobiet nie jest zamknięta, o czym poinformował również papieża Franciszka.

Stwierdził też, że kobiety powinny być bardziej włączone w prace Kościoła. „Bardzo pomogłaby przełamaniu tego męskiego świata obecność kobiet podczas posiedzeń episkopatu i synodów biskupów” – zaznaczył. Przypomniał, że niemieccy biskupi nie mogą sami zdecydować o zniesieniu celibatu, ale on sam może sobie wyobrazić, że Synod dla Amazonii dopuści w pewnych okolicznościach i w niektórych regionach żonatych mężczyzn do kapłaństwa. Kard. Marx dodał też, że „razi go przyjęta po Soborze Watykańskim II idea jednolitości Kościoła” a on sam opowiada się za większą subsydiarnością.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Stolica Apostolska wystosowała list to biskupów niemieckich przestrzegając ich, że plany „drogi synodalnej”, która miałaby wypracować wiążące decyzje, nie mają „ważności eklezjologicznej” – donosi agencja CNA. List w tej sprawie przesłał 4 września do wszystkich członków episkopatu niemieckiego prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet. Dołączono do niego opinię opracowaną przez Papieską Radę ds. Tekstów Prawnych.

Przewodniczący episkopatu Niemiec uda się w przyszłym tygodniu do Rzymu, aby wyjaśnić wszelkie nieporozumienia dotyczące „drogi synodalnej”.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.