Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek do księży i biskupów: Musimy opuścić dostojne miejsca

Papież Franciszek, październik 2014 r. Fot. Mazur / catholicnews.org.uk

Czasy się zmieniają i musimy uznać, że często nie wiemy, jak dopasować się do nowych scenariuszy. Nie wolno nam jednak ulegać tęsknocie za przeszłością – mówił papież Franciszek wczoraj do duchowieństwa Mozambiku.

Franciszek zakończył dziś wizytę w Mozambiku. Wczoraj spotkał się w katedrze w Maputo z biskupami, księżmi, osobami konsekrowanymi, katechetami i seminarzystami.

W swoim przemówieniu zachęcał słuchaczy do stawienia czoła rzeczywistości takiej, jaka ona jest. „Czasy się zmieniają i musimy uznać, że często nie wiemy, jak dopasować się do nowych scenariuszy” – zauważył i przestrzegał, by nie ulegać tęsknocie za przeszłością. Wtedy bowiem – kontynuował – biskup, kapłan, siostra, katecheta staje się „zmumifikowany”, zamiast wyznawać dobrą nowinę, głosi „coś szarego, co nie pociąga ani nie oświeca żadnego serca”.

Wesprzyj Więź.pl

„W obliczu kryzysu tożsamości kapłańskiej być może musimy opuścić miejsca ważne i dostojne. Musimy powrócić do miejsc, w których zostaliśmy powołani, gdzie było oczywiste, że inicjatywa i moc pochodziły od Boga” – zaznaczył papież. Przypomniał, że „nikt nie został powołany do ważnego miejsca”. Zwrócił uwagę, by nie ulegać rutynie i przyzwyczajeniom.

Franciszek zalecał słuchaczom, by nie uganiali się za tym, co przekłada się na osobiste korzyści. „Kościół żąda od nas zdolności do wzruszenia” – podkreślił i – powołując się na swoją homilię z 2015 roku – radził, by duchowni radowali się z nowożeńcami, śmiali się z dzieckiem, które zostaje przyniesione do chrztu, smucili się z tymi, którzy otrzymują namaszczenie na szpitalnym łóżku, płakali z tymi, którzy chowają ukochaną osobę; poświęcali dni i godziny samotnym, zmartwionym i osieroconym. Jak przyznał papież, prawdziwa bliskość z ludźmi trudzi kapłanów, ale jest to trud owocny w oczach Boga, staje się świętością.

Wesprzyj Więź

„Waszym powołaniem jest ewangelizacja; powołaniem Kościoła jest ewangelizacja; tożsamością Kościoła jest ewangelizacja. Nie uprawianie prozelityzmu” – mówił. „Prozelityzm nie jest ewangelizacją. Prozelityzm nie jest chrześcijański” – dodał.

Papież zauważył, że „w Kościele musimy nauczyć się drogi, którą trzeba iść pośród nowych problemów, starając się nie dać sparaliżować przez logikę, która przeciwstawia, dzieli i potępia”. „Wyruszajcie w drogę i szukajcie odpowiedzi na wyzwania, prosząc o pewną pomoc Ducha Świętego. On jest Nauczycielem, który potrafi wskazać nowe drogi, którymi trzeba pójść” – powiedział do zebranych w katedrze.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość