Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Bartłomiej I: Ekologia jest wyrazem życia Kościoła, a nie dodatkiem do niego

Bartłomiej I, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola. Fot. Nikolaos Manginas / patriarchate.org

Jest rzeczą nie do pomyślenia, aby ludzkość wciąż zachowywała się tak, jakby nie wiedziała, że zmiany klimatyczne dotyczą wszystkich – uważa Bartłomiej I, prawosławny patriarcha Konstantynopola.

W Kościele obchodzony jest dziś Dzień Stworzenia. Z tej okazji patriarcha Bartłomiej napisał do swoich wiernych list pasterski.

Wesprzyj Więź.pl

Patriarcha ekumeniczny zwrócił uwagę, że zmiany klimatyczne mają charakter globalny i są wspólne dla wszystkich. Dlatego, aby chronić się przed zagrożeniami – podkreślił – konieczna jest wspólna droga i wspólne działania. „Jest rzeczą nie do pomyślenia, aby ludzkość świadoma wielkości tej problematyki zachowywała się w dalszym ciągu tak, jakby nic o tym nie wiedziała” – dodał.

Wesprzyj Więź

Zaapelował jednocześnie do swoich wiernych, aby bardziej aktywnie działali na rzecz ochrony środowiska. Jego zdaniem, prawosławne archidiecezje i metropolie, parafie i klasztory powinny prowadzić inicjatywy i programy ekologiczne. Wychowanie ekologiczne – zaznaczył honorowy zwierzchnik prawosławia – musi obejmować nie tylko szkoły, ale też wydziały teologiczne, gdyż „wielkie problemy ludzkości nie mogą być rozwiązywane bez orientacji duchowej”.

Bartłomiej podkreślił, że troska o środowisko nie jest żadną działalnością dodatkową dla życia kościelnego, lecz jego wyrazem. „Poszanowanie wobec stworzenia i jego ochrona są wymiarem naszej wiary oraz treścią naszego życia w Kościele i dla Kościoła”, zaś samo życie Kościoła – jak dodał patriarcha – jest „przeżywaną ekologią”, „czynnym szacunkiem wobec stworzenia i troską o nie”.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość