Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Biskupi polscy i niemieccy: Oby nasze relacje już nigdy nie były naznaczone przemocą

Kard. Reinhard Marx i abp Stanisław Gądecki podczas pielgrzymki do Dachau w kwietniu 2015 roku. Fot. episkopat.pl

Z owocami pojednania należy postępować w sposób odpowiedzialny. Nie wolno ich lekkomyślnie narażać ze względu na interesy polityczne – piszą biskupi polscy i niemieccy w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Dziś na stronie episkopatu opublikowany został dokument „Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości” z okazji 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Podpisali go: kard. Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec i abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz współprzewodniczący Grupy Kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec: abp Ludwig Schick i bp Jan Kopiec.

Wesprzyj Więź.pl

Autorzy tekstu przypominają, że „Polska stała się pierwszą ofiarą II wojny światowej, cierpiąc prawie sześć lat pod okupacją, czemu towarzyszyły niezliczone okrucieństwa i niszczycielska polityka eksterminacji narodu polskiego, zwłaszcza ludności żydowskiej”.

„W 80. rocznicę wybuchu wojny pamiętamy o 6 milionach Polaków, w tym 3 milionach Polaków narodowości żydowskiej, którzy padli ofiarą zbrodniczego systemu nazistowskiego. Zdajemy sobie sprawę z bólu, który wycierpiały ofiary i ich bliscy i który jest odczuwany po dziś dzień. Wojna spowodowała dalsze wielkie szkody i cierpienia ludzi, szczególnie z powodu przesiedleń: miliony Polaków, a następnie Niemców, musiały opuścić swoje domy i szukać nowej ojczyzny” – czytamy.

Zdaniem biskupów, „aby przezwyciężyć to cierpienie i jego bolesne wspomnienia, wszyscy musimy szczerze uczestniczyć w procesie pojednania między naszymi narodami”. Jak zaznaczają, sami siłę czepią „z odwagi polskich biskupów, którzy zaprosili Niemcy i Polskę w 1965 roku, by z determinacją poszukiwały prawdy i podążały ścieżkami pojednania”. Jak podkreślają, to przesłanie sprzed pięćdziesięciu czterech lat „otworzyło nowy rozdział” w stosunkach polsko-niemieckich. Biskupi okazują wszystkim, którzy rozpoczęli ten szczery dialog, najgłębszy szacunek.

Wesprzyj Więź

Sygnatariusze dokumentu zauważają, że „osiemdziesiąt lat po wybuchu wojny dzisiejsze pokolenie w Polsce i Niemczech, a także w całej Europie, doświadcza wielu zmian na lepsze”. „Uznajemy jednak, że z owocami pojednania należy postępować w sposób odpowiedzialny; nie wolno ich lekkomyślnie narażać ze względu na interesy polityczne. Dlatego w tym szczególnym momencie historycznym wzywamy, aby nasze relacje nigdy nie były naznaczone przemocą, wzajemnym podejrzeniem lub niesprawiedliwością. Od nas dzisiaj zależy umacnianie i pogłębianie jedności Europy, mimo historycznych odrębności poszczególnych narodów i państw, ale zbudowanej na chrześcijańskich podstawach” – piszą. „Apelujemy do wszystkich, aby czerpali ze zbiorowej pamięci przeszłości, obciążonej przemocą i niesprawiedliwością, ale również z pamięci o dodających odwagi świadectwach człowieczeństwa, siłę i inspirację do dalszych wspólnych działań na rzecz pokoju i jedności” – dodają.

Na koniec biskupi wzywają wszystkich do modlitwy za pokój w Europie, której losy powierzają Bogu.

DJ, BP KEP

Podziel się

Wiadomość