Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Biskupi Polski i Ukrainy: Chcemy patrzeć na naszą historię w miłości i prawdzie

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk. Fot. episkopat.pl

Ufamy, że nasze Kościoły w niedługim czasie będą mogły wspólnie ogłosić Jana Pawła II patronem naszego pojednania – czytamy w oświadczeniu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego i zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp. Światosława Szewczuka.

Stanowisko przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego i zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp. Światosława Szewczuka na temat woli dalszego dialogu i pragnienia głębszego pojednania zostało opublikowane dziś na stronie internetowej KEP.

Obaj hierarchowie zaznaczają, że – mając świadomość trudnych momentów w historii relacji Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie – pragną wyrazić szczerą wolę kontynuowania dialogu i pragnienie jeszcze głębszego pojednania między swoimi Kościołami. „Chcemy patrzeć na naszą historię w duchu ewangelicznym, to jest zarówno w miłości i przebaczeniu, jak i w prawdzie, bez których niemożliwy jest jakikolwiek dialog” – deklarują.

Wesprzyj Więź.pl

Przypominają podjęte przez poprzedników kroki na rzecz pojednania, a zwłaszcza pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i na Ukrainę w 2001 r., które miały „charakter profetyczny i opatrznościowy”. Wskazują też na postawę kard. Lubomyra Huzara i jego odwagę stawania w prawdzie, co – jak piszą – stworzyło podwaliny pojednania opartego nie na „zrelatywizowanej wizji przeszłości, ale na prawdzie i miłości”. Przytaczają papieskie słowa: „Niech przebaczenie, udzielone i uzyskane rozleje się niczym dobroczynny balsam w każdym sercu. Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to, co dzieli, ażeby razem budować przyszłość opartą na wzajemnym szacunku, na braterskiej wspólnocie, braterskiej współpracy i autentycznej solidarności”.

Abp Gądecki i abp Szewczuk zachęcają do podejmowania dalszych kroków na drodze pojednania poprzez spotkania modlitewne, uroczyste celebracje sakramentu Eucharystii w obrządku rzymskim i bizantyjsko-ukraińskim, pielgrzymki do sanktuariów ważnych dla obu Kościołów, inicjatywy studyjne i sympozja.

Wesprzyj Więź

Obaj hierarchowie wyrażają nadzieję, że św. Jan Paweł II, który w przeszłości zainicjował proces leczenia ran i pojednania, będzie nadal go wspierał, orędując przed Bogiem w „świętej sprawie pojednania”. „Pragniemy dążyć do tego, aby św. Jan Paweł II przewodził nam w drodze do świętości i pojednania, a chcąc go naśladować, jesteśmy gotowi pokonywać wszelkie zewnętrzne trudności, żywiąc głęboką nadzieję na jego pomoc i wsparcie. Ufamy, iż nasze Kościoły w niedługim czasie będą mogły wspólnie ogłosić – za zgodą Stolicy Apostolskiej – papieża Polaka patronem naszego pojednania, aby w jego osobie nasze Kościoły miały orędownika przed Bogiem w tej świętej sprawie” – czytamy w oświadczeniu przyjętym dziś przez biskupów na Jasnej Górze.

Na zakończenie sygnatariusze dokumentu zawierzają oba Kościoły „Pani Jasnogórskiej, aby osłoniła macierzyńskim płaszczem wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na Ukrainie”.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość