Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Rzecznik episkopatu: Kościelne ambony powinny służyć głoszeniu Ewangelii

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. Fot. BP KEP

Ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii i przekazywania nauczania Kościoła katolickiego. Wykorzystywanie jej do innych celów jest nadużyciem – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki kilka dni temu na swoim Twitterze zamieścił zdjęcia z dożynek parafialnych w Kamieńcu Wrocławskim. Na jednej z fotografii widać, jak polityk przemawia z ambony do zgromadzonych w kościele.

Do sprawy odniosła się kuria wrocławska. – Przepisy liturgiczne określają bardzo wyraźnie, kto ma prawo zawierać głos w czasie liturgii i jakie treści mogą być przekazywane z ambony. Ambona może być wykorzystana jedynie do głoszenia Słowa Bożego, nie powinny z niej być czytane nawet ogłoszenia parafialne, a tym bardziej nie powinna ona służyć wypowiedziom polityków – tłumaczył w rozmowie z Onetem rzecznik wrocławskiej kurii ks. Rafał Kowalski i zapowiedział, że proboszcz parafii, w której przemawiał Czarnecki, otrzyma upomnienie od biskupa.

Wesprzyj Więź

Głos w sprawie wykorzystywania ambony do celów pozareligijnych zabrał dziś ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. – Zarówno Msza Święta, jak i nabożeństwa oraz liturgie, to czas modlitwy. Świątynie są miejscami spotkania człowieka z Bogiem, bez żadnych wyjątków, taka jest ich rola. Kościelne ambony są przeznaczone do głoszenia Ewangelii, pocieszania strapionych, napominania, przypominania prawd wiary i magisterium Kościoła katolickiego – zaznaczył w wypowiedzi zamieszczonej na stronie episkopatu.

Ks. Rytel-Andrianik dodał, że przypadki, w których ambony są wykorzystywane do innych celów, są sprzeczne z prawem Kościoła katolickiego i nie powinny mieć miejsca. – Świątynia nie jest odmianą Areopagu, gdzie każdy może przyjść i wygłaszać swoje poglądy. W kościele człowiek otrzymuje sakramenty, doświadcza bliskości Boga, słyszy ewangeliczne prawdy. Wszelkie inne formy działalności, które wykraczają poza prawo kościelne, są nadużyciami – przypomniał.

DJ

Podziel się

Wiadomość