Wywiad rzeka z Adamem Bodnarem w prezencie z prenumeratą „Więzi”

Zima 2020, nr 4

Zamów

Kard. Pell pozostanie w więzieniu. Sąd odrzucił apelację obrony

Kard. George Pell. Fot. Kerry Myers / CC BY 2.0

Obrońcy kardynała mogą jeszcze złożyć odwołanie do Sądu Najwyższego Australii.

Sędziowie Sądu Najwyższego australijskiego stanu Wiktoria stosunkiem głosów 2-1 odrzucili apelację złożoną przez obrońców kard. Georga Pella, byłego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. W marcu został on skazany przez ławę przysięgłych na sześć lat więzienia za molestowanie dwóch nastoletnich chórzystów w 1996 r., kiedy był arcybiskupem Melbourne. Spędzi za kratami co najmniej trzy lata i osiem miesięcy, zanim będzie mógł wystąpić o ewentualne warunkowe zwolnienie. Hierarcha nie przyznaje się do winy.

Obrona podkreśla, że zeznania, na podstawie których skazano kardynała, budzą wątpliwości. Wina została orzeczona wyłącznie na podstawie zeznań jednej z domniemanych ofiar. Druga zmarła pięć lat temu i przed śmiercią oświadczyła, że nigdy nie była molestowana. Za niewinnością kard. Pella – przypomina obrona – przemawiają też zeznania ceremoniarza, który towarzyszył mu w zakrystii w czasie, gdy miało dojść do przestępstwa, oraz fakt, że w tym miejscu po uroczystej Mszy zawsze panuje wielki ruch. Ponadto podczas rozprawy obrońcy nie mogli przesłuchać domniemanej ofiary, a zeznania świadka obrony nie zostały wzięte pod uwagę.

Wywiad rzeka z Adamem Bodnarem w prezencie z prenumeratą „Więzi”

Obrońcy kardynała mogą jeszcze złożyć odwołanie od dzisiejszego orzeczenia do Sądu Najwyższego Australii.

Do odrzucenia przez Sąd Najwyższy stanu Wiktoria apelacji kard. Pella odniosła się dziś Stolica Apostolska. W swoim oświadczeniu przypomina, że kardynał zawsze podkreślał swoją niewinność i ma teraz prawo odwoływać się do Sądu Najwyższego.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.