Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Muzeum POLIN zaprasza na niedzielny spacer śladami żydowskich księgarzy

Gmach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie od strony ulicy Zamenhofa. Fot. Wojciech Kryński - Museum of the History of Polish Jews

„Poznamy historię dziadka Bolesława Leśmiana i okoliczności powstania pierwszej polskiej encyklopedii. Dowiemy się, kto wspierał finansowo Stefana Żeromskiego” – przekonują organizatorzy. Spacer zacznie się o 14.30.

Do spaceru śladami żydowskich księgarzy Samuela Orgelbranda, Bernarda Lesmana i Jakuba Mortkowicza zaprasza w najbliższą niedzielę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

„Poznamy historię dziadka Bolesława Leśmiana, opowiemy o okolicznościach powstania pierwszej polskiej encyklopedii. Dowiemy się, dzięki komu powieści Ignacego Jana Kraszewskiego weszły do kanonu polskiej literatury oraz kto wspierał finansowo Stefana Żeromskiego” – przekonują organizatorzy.

Ze względu na swoją wyjątkową troskę o książki i Torę (najważniejszą z nich), Żydzi od wieków nazywani są Narodem Księgi. Publikowanie książek było nawet określane przez religijnych Żydów awodat ha-kodesz – pracą świętą. W XIX i XX wieku wielu wydawców i księgarzy wywodzących się z żydowskich rodzin związało się z kulturą polską.

Wesprzyj Więź

Spacer rozpocznie się w holu muzeum POLIN o godz. 14.30. Anegdoty żydowskich księgarzy opowiadać będzie Julia Chimiak.

Szczegóły dotyczące spotkania oraz bilety dostępne są na stronie internetowej Muzeum.

 KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość