Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Nasz Dziennik” cenzuruje biskupa Deca?

Bp Ignacy Dec podczas Mszy św. 13 czerwca 2019 roku w Świdnicy w trakcie 283. zebrania plenarnego KEP. Fot. episkopat.pl

Dlaczego „Naszemu Dziennikowi” w sformułowaniu „judeochrześcijańska religia” nie podoba się przedrostek „judeo-”?

A oto przykład rzetelności medium, które twierdzi, że głosi „samą prawdę”, a inne media są ponoć na czyichś usługach, choć wciąż zakładam nieumyślną pomyłkę.

Wesprzyj Więź.pl

W niedzielnej homilii (14 lipca 2019) na Jasnej Górze bp Ignacy Dec powiedział m. in. „Moi drodzy, przypomnijmy, że cywilizacja chrześcijańska, w ramach której funkcjonuje Kościół katolicki, wspiera się na trzech głównych filarach: greckiej filozofii, rzymskim prawie i judeochrześcijańskiej religii”.

Taką transkrypcję homilii umieszczono na stronie Radia Maryja. Jest też nagranie wideo:

W „Naszym Dzienniku” z 16 lipca 2019 pojawiła się nieco inna wersja: „Moi drodzy, przypomnijmy, że cywilizacja chrześcijańska, w ramach której funkcjonuje Kościół katolicki, wspiera się na trzech głównych filarach: greckiej filozofii, rzymskim prawie i chrześcijańskiej religii”.

Słowo „judeochrześcijańska” zostało zamienione na „chrześcijańska”. chociaż bp Dec tak nie powiedział. Jest też nagranie audio.

Wesprzyj Więź

Nie zwróciłbym na to w ogóle uwagi, gdyby mi nie zarzucono, że – cytując słowa biskupa świdnickiego w swoim tekście – dopuściłem się fake newsa. W każdym razie dość wymowna jest ta „pomyłka” „Naszego Dziennika”.

Nie wykluczam, że sam bp Dec autoryzował tekst i to zmienił. To możliwe. Ale wtedy nie wiadomo, dlaczego cywilizacja chrześcijańska miałaby opierać się na prawie rzymskim, ale na judaizmie już nie. Myślę, że bp Dec raczej tak nie uważa.

Tekst ukazał się 17 czerwca na Faceebooku Autora.

Podziel się

Wiadomość