Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Człowiek w drodze, duszpasterz, dziennikarz. Powstaje film o ks. Adamie Bonieckim

Ks. Adam Boniecki podczas spotkania w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 1 grudnia 2017 r. Fot. Więź

Od kilku miesięcy trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego Aleksandry Potoczek o ks. Adamie Bonieckim, wieloletnim redaktorze naczelnym „Tygodnika Powszechnego”.

25 lipca ks. Adam Boniecki skończy 85 lat. „Zależało nam na tym, by uczcić ten rok czymś szczególnym” – informuje redakcja „Tygodnika Powszechnego”, która wydała już okolicznościowe wydanie „TP Historia” i przygotowuje film dokumentalny poświęcony redaktorowi seniorowi.

Zdjęcia do dokumentu trwają od kilku miesięcy, ale reżyserka pracuje nad nim już od blisko dwóch lat. – Początki nie zapowiadały się dobrze, właściwie nie zapowiadały się wcale. Nasza pierwsza umowa stanowiła, że przez kilka miesięcy, bez kamer, będę towarzyszyła księdzu Adamowi m.in. podczas spotkań, a ksiądz Adam zapewnił, że w tym czasie będzie się gorąco modlił, żebym odstąpiła od pomysłu nakręcenia filmu… – wspomina Aleksandra Potoczek.

Wesprzyj Więź.pl

Jak podkreśla reżyserka, ks. Boniecki jest człowiekiem powściągliwym w mówieniu o sobie, ale „powoli wraz z ekipą filmową udawało się nam dokumentować jego codzienność, co zwykł nazywać niezrozumiałą dla niego „chorobliwą pasją”, a mnie „cieniem”.

Po blisko dwuletnim etapie starania się o zaufanie księdza ekipa filmowa portretuje codzienność ks. Bonieckiego. – Praca z księdzem Adamem jest wyzwaniem intelektualnym i fizycznym, nierzadko bywa szybszy od ekipy filmowej. Jak mawiał ktoś bardzo mądry, „film jest tylko skutkiem ubocznym spotkania” – mówi Potoczek.

„Człowiek w drodze, duszpasterz, dziennikarz – kim jest ksiądz Boniecki? To najważniejsze pytanie filmu, nie mające jednej odpowiedzi. Bez Państwa pomocy nie znajdziemy wszystkich, dlatego prosimy o wsparcie produkcji filmu” – czytamy na stronie internetowej zbiórki na dokument. Wpłacono już ponad 25 tys. z zakładanych 85 tys. zł. Nazwiska mecenasów filmu znajdą się w napisach końcowych. Producentem filmu jest Fundacja „Tygodnika Powszechnego” – wydawca czasopisma. Premiera zapowiadana jest na wiosnę przyszłego roku.

Z okazji 85. urodzin ks. Adama Bonieckiego redakcja „Tygodnika Powszechnego” przygotowała także jubileuszowe wydanie czasopisma. „TP Historia – 85. Boniecki” – to wybór najlepszych i najważniejszych tekstów redaktora seniora. „Chciałbym zaapelować do przełożonych Adama, żeby – broń Boże – nie znosili zakazu jego wypowiedzi w mediach. To zaszczyt mieć na niego monopol!” – pisze w edytorialu Piotr Mucharski, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”. Czytelnik „TP Historia” dowie się, jak doszło do tego, że ks. Boniecki został dziennikarzem, co oznacza dla niego przymiotnik „katolicki” w winiecie pisma, dlaczego decydował się na podejmowanie najtrudniejszych tematów dotyczących polskiego Kościoła oraz – jak doszło do tego, że zakon dwukrotnie nałożył na niego nakaz milczenia. Wydanie ilustrowane jest w większości zdjęciami Grażyny Makary, szefowej działu foto „Tygodnika Powszechnego”, oraz fotografiami archiwalnymi. W sprzedaży będzie do 9 września 2019 roku.

Adam Boniecki urodził się 25 lipca 1934 roku w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował z młodzieżą, był katechetą młodzieży licealnej w Grudziądzu, współpracował z duszpasterstwem akademickim KUL. W 1964 roku na zaproszenie biskupa Karola Wojtyły podjął pracę w Krakowie jako redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Prowadził duszpasterstwo akademickie u św. Anny w Krakowie. Na dwa lata wyjechał do Francji, gdzie studiował w Instytucie Katolickim w Paryżu i poznawał małe wspólnoty. Z Francji pisał do „Tygodnika Powszechnego” felietony o nowym obliczu Kościoła. Po powrocie nadal pracował jako redaktor „Tygodnika” i duszpasterz akademicki.

Wesprzyj Więź

W roku 1979 na życzenie Jana Pawła II wyjechał do Rzymu. Tam przygotowywał polskie wydanie dziennika „L’Osservatore Romano”, a później został jego redaktorem naczelnym. Nie przerwał jednak współpracy z „Tygodnikiem” – był jego rzymskim korespondentem. Towarzyszył Janowi Pawłowi II w licznych podróżach.

W 1991 roku ks. Boniecki wrócił do redakcji „Tygodnika”, a w 1993 roku został wybrany na generała Zgromadzenia Księży Marianów. Od 1999 do 2011 roku ks. Boniecki pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma. Potem, mimo przejścia na emeryturę, wciąż był czynny i aktywny publicznie. Jako redaktor senior publikuje regularnie w „Tygodnika”. Od listopada 2011 roku, kiedy prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów nałożył na ks. Adama Bonieckiego nakaz milczenia, jest to jedyne medium, dla którego może się wypowiadać.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość