Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Dawny kapelan „Solidarności” pedofilem? Radomska kuria wydała oświadczenie

Fot. Bartkiewicz / Episkopat.pl

Zgłoszenie zostało przekazane do prokuratury. Wszczęto też postępowanie przewidziane prawem kanonicznym i podjęte zostały czynności oraz decyzje wynikające z norm wewnątrzkościelnych – informuje radomska kuria.

Radomska „Gazeta Wyborcza” ujawniła w środę, że ks. Stanisław Sikorski, dawny współpracownik opozycji antykomunistycznej i pierwszej „Solidarności”, jest podejrzany o molestowanie seksualne dzieci, którego miał się dopuścić przed laty.

Radomska kuria przekazała dziś Katolickiej Agencji Informacyjnej oświadczenie w tej sprawie. Jej rzecznik, ks. Edward Poniewierski, informuje w nim, że 9 lipca kuria przekazała do prokuratury „pisemne zawiadomienie o korespondencji e-mailowej, która dotarła kilka dni wcześniej na adres kurii, zawierającej informację obciążającą jednego z księży diecezji radomskiej odpowiedzialnością za przestępstwa na szkodę osób małoletnich, do których miało dojść przed ponad dwudziestu laty”.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

„Równocześnie wszczęto postępowanie przewidziane prawem kanonicznym i podjęte zostały czynności oraz decyzje wynikające z norm wewnątrzkościelnych” – czytamy.

Rzecznik kurii zaznacza, że przedmiotem postępowania „ma być w pierwszej kolejności ustalenie prawdy w zakresie przedstawionych zarzutów oraz – w zależności od tych ustaleń – ochrona dóbr wszystkich osób pokrzywdzonych”. Dlatego też „do czasu zakończenia przewidzianych prawem czynności i dokonania ostatecznych ustaleń nie jest możliwe szersze informowanie osób postronnych ani o danych osobowych osób związanych ze sprawą, ani o szczegółach sformułowanych zarzutów, ani też o poszczególnych działaniach podejmowanych w związku z zaistniałą sytuacją. Informacja taka zostanie przedstawiona po wyjaśnieniu sprawy – na podstawie dokonanych ustaleń i rozstrzygnięć podjętych w toku postępowania”.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość