Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Nuncjusz we Francji bez immunitetu. Miał obmacywać pracownika paryskiego ratusza

Abp Luigi Ventura. Fot. Salt and Light / YouTube.com

Abp Luigi Ventura będzie sądzony zgodnie z francuskim prawem – o ile śledztwo prokuratorskie zakończy się sformułowaniem aktu oskarżenia.

Nuncjusz apostolski we Francji abp Luigi Ventura został pozbawiony immunitetu dyplomatycznego przez Stolicę Apostolską. Jako pierwsze poinformowało o tym francuskie ministerstwo spraw zagranicznych, które wcześniej przekazało do Watykanu wniosek paryskiej prokuratury. Prowadzi ona śledztwo w sprawie molestowania seksualnego w związku ze skargami, jakie złożyło czterech mężczyzn.

Wesprzyj Więź.pl

Pozbawienie immunitetu potwierdził wczoraj wieczorem tymczasowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti. Komentując tę decyzję wyjaśnił, że potwierdza ona wyrażaną od początku przez samego nuncjusza wolę pełnej współpracy z francuskim wymiarem sprawiedliwości. Dodał, że z pojęciem decyzji czekano do ogłoszenia „wniosków ze wstępnej fazy procedury, w której abp Ventura dobrowolnie uczestniczył”.

Sprawa wybuchła na początku roku. Mathieu de la Souchère, młody pracownik paryskiego merostwa zeznał, że 17 stycznia podczas tradycyjnej ceremonii składania życzeń noworocznych z udziałem korpusu dyplomatycznego w ratuszu abp Ventura „kilkakrotnie, w tym raz przy świadkach”, obmacywał go „bardzo natarczywie”, komplementując, że jest „pięknym chłopcem”. Od 24 stycznia toczy się w tej sprawie śledztwo paryskiej prokuratury. Podobne oskarżenia zgłosiło później jeszcze trzech kolejnych mężczyzn.

W kwietniu abp Ventura zgodził się na przesłuchanie przez policję. Z kolei 22 i 23 maja został skonfrontowany z czterema mężczyznami, którzy oskarżają go o obmacywanie. Do konfrontacji doszło na posterunku policji na życzenie nuncjusza.

Wesprzyj Więź

Papieski dyplomata zdecydowanie zaprzeczył wszystkim stawianym mu zarzutom. Według Antoinette Frety, adwokatki jednego z oskarżycieli, abp Ventura uważa, że „oskarżenia są spiskiem” przeciwko niemu.

Obecnie, po utracie immunitetu dyplomatycznego, abp Ventura będzie sądzony zgodnie z francuskim prawem – o ile śledztwo prokuratorskie zakończy się sformułowaniem aktu oskarżenia.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość